"Co se týče konání referend... Kazachstán vychází z principů územní celistvosti států, jejich suverénní rovnosti a mírového soužití," řekl mluvčí kazachstánské diplomacie.

Hlasování se na Ukrajině koná v samozvaných proruských útvarech Luhanská lidová republika (LNR) a Doněcká lidová republika (DNR) a na Ruskem okupovaných částech Chersonské a Záporožské oblasti, do nichž ruské okupační síly "začlenily" i části dalších oblastí, které momentálně mají pod kontrolou.

Mluvčí ministerstva připomněl pozici kazachstánského prezidenta Kasyma-Žomarta Tokajeva, který se podle něj "jasně vyjádřil k následování principů mezinárodního práva" a územní integrity států. Agentura Interfax připomněla, že Tokajev už v polovině letošního června na mezinárodním fóru v Petrohradě uvedl, že jeho země neuznává LNR a DNR.

"Neuznáváme Tchaj-wan nebo Kosovo nebo Jižní Osetii, Abcházii a s největší pravděpodobností tento princip aplikujeme i ve vztahu s kvazistáty, což je podle našeho názoru i Luhansk a Doněck," uvedl tehdy prezident.