Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Volby ve Francii: Le Penová je podle průzkumů ve vedení

konference protiimigračních stran v Praze (17. 12. 2017)
konference protiimigračních stran v Praze (17. 12. 2017)
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Krajně pravicové Národní sdružení (RN) vedené Marine Le Penovou je podle tří předvolebních průzkumů před levicovým blokem Nová lidová fronta (NFC) a centristickou stranou Obroda (RE) francouzského prezidenta Emmanuela Macrona. Uvedl to server France24.

Podle průzkumu společnosti IFOP pro komerční vysílatele TF1 a deník Le Figaro by RN mohla získat 34 procent hlasů, NFC 29 procent a RE 22 procent.

Průzkum od společnosti Harris Interactive pro rozhlasovou stanici RTL, komerční televizi M6 a magazín Challenges ukázal, že RN by mohla získat 33 procent, levicová NFC 26 procent a Macronova RE 21 procent.

Třetí průzkum od institutu Opinionway pro zpravodajský kanál CNews TV, soukromou rozhlasovou stanici Europe 1 a týdeník Journal du Dimanche uvádí, že RN by získala 35 procent hlasů, NFC 27 procent a RE 20 procent.

Simulované hlasování neposkytuje přesnou předpověď výsledků, protože se jedná o dvoukolové většinové hlasování probíhající v obvodech.

Americká společnost Harris pole odhadla, že strana RN a její koaliční partneři by mohli získat přibližně 235 až 280 křesel, což by znamenalo, že jim bude chybět minimálně devět křesel k dosažení absolutní většiny.

Volby ve Francii se budou konat 30. června a 7. července. 

Macron už dříve vyloučil svou rezignaci po případné porážce strany Obroda v parlamentních volbách, které vyhlásil v reakci na výsledky eurovoleb ve své zemi. Vyhlášení nových voleb označil za správné rozhodnutí. 

Novináři se Macrona zeptali, zda by po případném vítězství Národního sdružení (RN) Marine Le Penové v předčasných volbách a následné výzvě této strany k odstoupení nezvážil konec ve funkci prezidenta. "RN nepíše ústavu a ani jejího ducha. Institucionální uspořádání je jasné, místo prezidenta je také jasné a bude jasné bez ohledu na výsledek," řekl týdeníku Le Figaro. 

Prezident uvedl, že je připraven se opět postavit do debaty proti Le Penové, která byla jeho soupeřkou v druhém kole posledních dvou prezidentských voleb. "Jsem připravený si obléct naše barvy a bránit náš projekt," prohlásil. 

Marcon musel odpovědět i na otázku, zdali si dostatečně promyslel svolání voleb už na konec měsíce. "Myslím jen na Francii. Bylo to správné rozhodnutí v zájmu země," konstatoval navzdory tomu, že průzkumy dávají Národnímu sdružení šanci na výhru. "Průzkumům jsem nikdy nevěřil. Začíná nová kampaň," dodal. 

Na možnost rezignace Macrona se zeptali i ruští novináři v Kremlu. Podle mluvčího ruského prezidenta Dmitrije Peskova musí nejprve proběhnout předčasné volby. "První musíme vidět výsledky a pak můžeme analyzovat situaci. Zatím je moc brzy," řekl mluvčí podle ruské státní agentury TASS. 

Témata:  Francie volby ve Francii Marine Le Pen

Aktuálně se děje

13. července 2024 17:32

13. července 2024 14:25

Rusko zavede progresivní daň. Putin potřebuje další peníze i pro armádu

Rusko od ledna 2025 ve snaze zvýšit příjmy státního rozpočtu, který vyčerpává především probíhající válka na Ukrajině, zavádí progresivní daň z příjmu fyzických osob. Příslušný zákon v pátek podepsal prezident Vladimir Putin, informovala agentura TASS. V přepočtu má do ruské státní kasy připlout téměř dalších 30 miliard dolarů, napsal web France24

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy