Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Vpuštění Rusů prchajících před mobilizací je na státech EU, uvedla komise

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Rozhodnutí, zda vpustit na své území lidi přicházející z Ruska, je na členských státech Evropské unie. Uvedla to dnes mluvčí Evropské komise v reakci na množství Rusů snažících se prchnout před mobilizací vyhlášenou ve středu prezidentem Vladimirem Putinem.

Unijní státy by měly vždy zaručit vstup lidem žádajícím v EU o azyl a jejich žádosti pak individuálně posoudit, dodala mluvčí.Zástupci zemí evropského bloku podle komise v současnosti debatují o tom, jak na novou situaci zareagovat.

Ministři zahraničí unijních států se na okraj Valného shromáždění OSN v New Yorku ve středu shodli na urychlené přípravě nových sankcí, které mají být odpovědí na Putinovu mobilizaci a nepřímou hrozbu jaderným útokem.

Vedle toho také podle šéfa české diplomacie Jana Lipavského budou jednat o dalším společném postupu při vydávání víz Rusům, které v září EU znesnadnila. Česká republika v současnosti řídí jednání členských států unijního bloku.

Podle komise je v současnosti na členských státech, jak na velký zájem Rusů opustit zemi zareagují. Například pobaltské země už ve středu vyhlásily, že Rusům prchajícím před mobilizací poskytovat útočiště nebudou.

"Vstup osob požadujících ochranu v EU by měl být vždy zaručen," podotkla mluvčí Anitta Hipperová. Pokud budou lidé žádat o azyl kvůli strachu z odvedení do armády, měly by podle ní státy jejich žádosti nejprve posoudit a pak rozhodnout, zda je přijmou.

Témata:  EU

Související

Aktuálně se děje

14. listopadu 2025 17:14

Adéla Gondíková má nařízený klid. Lékaři odhalili vážnou nemoc

Borelióza v poslední době přidělala pořádné starosti Vilmě Cibulkové. Nyní se ale ukázalo, že není jedinou herečkou, které byla obávaná nemoc diagnostikována. Charakteristického fleku si u sebe všimla i Adéla Gondíková. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy