Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Írán obvinil Trumpa z vraždy a terorismu, Interpol se do věci odmítá plést

Donald Trump, 45. prezident USA
Donald Trump, 45. prezident USA
Foto: ABC News

Írán požádal Mezinárodní organizaci kriminální policie (Interpol) o pomoc při dopadení a zadržení amerického prezidenta Donalda Trumpa a několika desítek dalších lidí kvůli lednovému útoku v Bagdádu. Při úderu, při němž bylo použito bezpilotní letadlo, přišel o život íránský generál Kásem Solejmání. Interpol ale reagoval, že žádosti nevyhoví, což znamená, že Trumpovi zatčení nehrozí.

Podle agentury AP postup Íránců svědčí o přetrvávajícím vysokém napětí v americko-íránských vztazích poté, co Trump v roce 2018 rozhodl o odstoupení USA od mezinárodní dohody o íránském jaderném programu.

Teheránský prokurátor Alí Kásímehr řekl, že Trump a dalších 35 lidí, jimž Írán připisuje spoluúčast na atentátu z 3. ledna, čelí obvinění z "vraždy a terorismu". Nikoho kromě amerického prezidenta prokurátor nejmenoval, avšak ujistil, že řízení bude trvat i po skončení Trumpova prezidentského mandátu.

Interpol, který sídlí v Lyonu, se podle svých pravidel nevměšuje do záležitostí politického charakteru. Interpol "nebude brát v úvahu žádosti tohoto druhu," stojí v prohlášení policejní organizace.

Americký zmocněnec pro Írán Brian Hook dnes na tiskové konferenci s představitelem Saúdské Arábie uvedl, že ze strany Íránu, jde o "propagandistický kousek, který nikdo nebere vážně a jen způsobuje, že Íránci vypadají hloupě".

Solejmání stál v čele jednotky Kuds íránských revolučních gard, řídil operace v zahraničí a běžně jezdil do Iráku. Zabit byl při útoku na bagdádském letišti. Írán pak provedl raketový útok na americké vojáky sloužící v Iráku.

Témata:  Donald Trump Írán Interpol prezident USA

Související

Aktuálně se děje

9:06

Dominik Duka odsloužil mši za Kirka. Přišla kritika, kardinál reaguje

Celým světem v minulém týdnu otřásla vražda aktivisty Charlieho Kirka. Zpráva rezonovala i v Česku, kde padlo rozhodnutí o konání zádušní mše. Sloužil ji kardinál Dominik Duka, akce se nicméně stala terčem kritiky. Podle Duky bylo důležité upozornit, že lidé se k sobě nemohou takhle chovat. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Karel III. a Donald Trump

Experti: Britská královská rodina je pro Trumpa symbolem, po kterém touží od dětství

Při ceremoniálním přivítání Donalda Trumpa na jeho historicky druhé státní návštěvě Velké Británie je jasně vidět, jak moc ho přitahuje královský ceremoniál. Už v dětství, když mu bylo šest let, sledoval s matkou v New Yorku v televizi korunovaci královny Alžběty. Jeho matka, která se narodila ve Skotsku, byla tímto obřadem a vším, co s ním souviselo, doslova uchvácena.