reklama

Počet nových případů za posledních 14 dní na 100.000 obyvatel dnes ve Španělsku překročil 700. To je o 22 více než před začátkem víkendu a nejvyšší údaj od začátku února. Podle náměstkyně ministra zdravotnictví Silvie Calzónové je ale patrný pokles tempa růstu. Nejvyšší přírůstky stále vykazuje Katalánsko. Od pátku v zemi zemřelo 47 nakažených

Dvě třetiny nových infekcí připadá na osoby mladší 40 let. Španělská vláda chce proto zrychlit tempo jejich očkování. Podle ministerstva zhruba dvě třetiny populace, která čítá 47 milionů lidí, dostaly alespoň jednu dávku vakcíny. Zhruba 55 procent lidí má očkování proti covidu-19 dokončené.

V Turecku, kde žije 82 milionů lidí, je podle sdružení tamních lékařů epidemie mimo kontrolu. Denní přírůstky případů se za tři týdny zvýšily ze zhruba 4500 na 14.000. Dnes turecké ministerstvo zdravotnictví oznámilo ještě vyšší číslo - bezmála 17.000 nových infekcí za posledních 24 hodin. To je nejvyšší údaj od začátku května. V souvislosti s nemocí covid-19 zemřelo za poslední den 63 osob.

Podle lékařů za silný nárůst může rozvolnění, které začalo platit na začátku července, a také svátek íd al-adhá, během kterého se setkávají členové tureckých rodin. Turecké ministerstvo zdravotnictví vyzvalo obyvatele, aby dodržovali rozestupy, vyhýbali se uzavřeným prostorům a respektovali hygienická pravidla. Zhruba polovina turecké populace dostala alespoň jednu dávku vakcíny proti covidu-19.

reklama