"Jihoafričtí vědci, kteří identifikovali omikron koncem loňského roku, nyní určili jeho další dvě subvarianty BA.4 a BA.5 jako příčinu nárůstu případů v JAR," uvedl na tiskové konferenci šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

"Je příliš brzy na to, abychom věděli, zda tyto nové subvarianty mohou způsobit závažnější formy onemocnění než ostatní subvarianty omikronu. První údaje však naznačují, že vakcína nadále poskytuje dobrou ochranu proti těžkému průběhu covidu-19 a snižuje riziko úmrtí," uvedl.

Jihoafrická republika, jejíž populace čítá více než 59 milionů, je oficiálně koronavirem nejvíce zasaženou zemí na africkém kontinentu. JAR od začátku pandemie zaznamenala více než 3,8 milionu případů koronavirové nákazy a přes 100.000 s ní spojených úmrtí. Jihoafričtí činitelé na konci dubna varovali, že země vstoupila do páté vlny koronavirových nákaz dříve, než se očekávalo.

V zemi má dokončené očkování proti covidu-19 méně než 45 procent obyvatel. Jihoafrický prezident Cyril Ramaphosa nicméně na začátku dubna zrušil pandemická omezení.

"Nejlepším způsobem ochrany obyvatelstva zůstává očkování a osvědčená sociální i zdravotnická opatření," řekl dnes Tedros.

WHO zaznamenala od začátku pandemie více než 6,2 milionu úmrtí na celém světě. Podle odborníků bude ale skutečný počet lidí, kteří zemřeli na covid-19, zřejmě vyšší. "Celosvětově počet případů a úmrtí v souvislosti s covidem-19 nadále klesá, přičemž týdenní počet hlášených úmrtí je nejnižší od března 2020," uvedl šéf WHO.

Z regionálního hlediska však WHO zaznamenala nárůst případů na africkém a americkém kontinentu, který je způsoben právě subvariantami omikronu.

reklama