reklama

Ulice, v jejíž blízkosti se nachází jedna z hlavních nemocnic města Wu-chan pro léčbu koranoviru, kvůli karanténě ve městě téměř zela prázdnotou, až na mrtvého muže na chodníku. Trvalo několik hodin, než si pro něj přijela záchranka, uvedla AFP. Asi šedesátiletý muž měl na obličeji bílou roušku, ale zatím není jasné, zda zemřel na nový koronavirus. Ten má v Číně už přes 200 obětí a téměř 10.000 osob je jím v Číně už nakaženo.

Podle reportéra AFP dorazili k mrtvému muži na chodníku záchranáři v bílé ochranné kombinéze až za několik hodin. Mrtvolu poté zakryli modrou pokrývkou a policisté, viditelně nervózní, následně na tělo položili kartony, aby ho skryli před zraky veřejnosti. Forenzní tým, který na místě tělo ohledával, se postříkal dezinfekcí. Stejně jako to udělala policie a zdravotníci s místem nálezu oběti.

"Je to hrozné," řekla žena ze sousedství, která je přesvědčená, že muž zemřel na koronavirus. "Mnoho lidí v posledních dnech zemřelo," dodala. Podle ní záchranáři nemohli mrtvého odvézt dřív, protože jsou v posledních dnech velmi vytížení. Během dvou hodin, kdy reportér AFP scénu pozoroval, kolem projelo nejméně 15 sanitek k jiným případům.

Reportér AFP si také všiml, jak policista v místě incidentu rázně vyzval muže zapalujícího si cigaretu, aby ji zhasl a nasadil si roušku. Jejich nošení je totiž v celém městě již několik dnů povinné.

Čínské úřady zavedly přísná opatření ve snaze zastavit šíření viru. V provincii Chu-pej, z jejíž metropole Wu-chanu se virus zřejmě ze zvířecího trhu rozšířil, uvalily karanténu na více než 50 milionů lidí. Ve výstavbě jsou také dvě nové nemocnice, které by se měly podle místních úřadů otevřít příští týden a pomoci tak s velkým počtem nakažených.

reklama