Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Z Černobylu byla propuštěna většina uvězněných zaměstnanců

Černobylská jaderná elektrárna
Černobylská jaderná elektrárna
Foto: Pixabay

Zbývající členové jedné směny technického personálu, kteří sloužili v bývalé jaderné elektrárně Černobyl od jejího obsazení ruskými vojáky, byli propuštěni. S odvoláním na Mezinárodní agenturu pro atomovou energii (MAAE) to uvedla agentura Reuters.

Zařízení vedle odstavené elektrárny obsluhovali více než tři týdny členové jedné směny. Ti měli službu 24. února, když Černobyl obsadily ruské ozbrojené síly. Až do neděle jim nebylo umožněno odejít.

MAAE už několik týdnů uváděla, že zaměstnanci ve službě jsou vyčerpaní a pracují pod extrémním tlakem. Agentura varovala, že tato situace představuje rostoucí riziko pro bezpečnost a vyzývala k vystřídání směny.

Přibližně polovina pracovníků technického oddělení elektrárnu opustila v neděli, zbytek následoval v pondělí. Pouze 13 členů týmu nabídku odmítlo a zůstalo na místě. V elektrárně se rozhodla zůstat také většina ukrajinských gardistů, kteří byli na místě v době, kdy kontrolu převzali Rusové.

Odcházející technické pracovníky nahradili ukrajinští kolegové, kteří stejně jako oni bydlí v nedalekém městě Slavutyč. Podle MAAE budou v nové směně dva dozorci místo jednoho, aby "bylo zajištěno, že na místě bude k dispozici záloha". Agentura dodala, že dosáhla dohody o způsobu organizace střídání zaměstnanců.

Témata:  Černobyl

Související

Aktuálně se děje

11:50

Leoš Mareš terčem Jana Krause. Schytal to za vizáž i pěvecké výkony

Do výročního dílu Show Jana Krause k dvaceti letům pořadu na televizní obrazovce přijal pozvání i Leoš Mareš. A je otázkou, zdali toho zpětně nelituje. Kraus, který nikdy neměl problém říkat věci narovinu, se do něj opřel hned několikrát. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.