Zařízení vedle odstavené elektrárny obsluhovali více než tři týdny členové jedné směny. Ti měli službu 24. února, když Černobyl obsadily ruské ozbrojené síly. Až do neděle jim nebylo umožněno odejít.

MAAE už několik týdnů uváděla, že zaměstnanci ve službě jsou vyčerpaní a pracují pod extrémním tlakem. Agentura varovala, že tato situace představuje rostoucí riziko pro bezpečnost a vyzývala k vystřídání směny.

Přibližně polovina pracovníků technického oddělení elektrárnu opustila v neděli, zbytek následoval v pondělí. Pouze 13 členů týmu nabídku odmítlo a zůstalo na místě. V elektrárně se rozhodla zůstat také většina ukrajinských gardistů, kteří byli na místě v době, kdy kontrolu převzali Rusové.

Odcházející technické pracovníky nahradili ukrajinští kolegové, kteří stejně jako oni bydlí v nedalekém městě Slavutyč. Podle MAAE budou v nové směně dva dozorci místo jednoho, aby "bylo zajištěno, že na místě bude k dispozici záloha". Agentura dodala, že dosáhla dohody o způsobu organizace střídání zaměstnanců.