V ukrajinském Černobylu pokračuje zásah hasičů po pátečním dronovém útoku, při kterém došlo k poškození budovy nad zničeným jaderným reaktorem. Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) po incidentu uvedla, že jaderná bezpečnost je kvůli konfliktu na Ukrajině i nadále ohrožena.
"Ukrajinští hasiči nepřetržitě pracují v mrazivém počasí, aby kompletně uhasili malé požáry, které stále doutnají po pátečním dronovém útoku na budovu obklopující reaktor zničený při černobylské havárii v roce 1986," uvedl šéf MAAE Rafael Mariano Grossi v sobotu.
Tým odborníků má podle Grossiho neomezený přístup k místu páteční události a provedl prohlídku. Experti pozorovali dým doutnající ze střechy a cítili hořící plast. Zatím není možné zahájit opravu poškozeného místa. Radiační hodnoty v Černobylu se dosud nijak nezměnily.
"Byl to nepochybně velmi vážný incident, kdy dron zasáhl a poškodil ochrannou strukturu. Jak jsem opakovaně prohlásil během této ničivé války, k útokům na jaderná zařízení by nemělo docházet," sdělil Grossi.
Šéfa agentury znepokojuje i zvýšená vojenská aktivita v okolí Záporožské jaderné elektrárny. Grossi zmínil, že jeho úřad bude i nadále dělat všechno pro to, aby na Ukrajině nedošlo k jaderné havárii. "Podle posledních událostí je jaderná bezpečnost i nadále ohrožena," dodal.
Členové týmu si prohlédli i trosky dronu, včetně částí jeho křídel. Poté se jich ujali ukrajinští specialisté, kteří provedou další analýzu.
Témata: Černobyl, jaderné elektrárny, Ukrajina, válka na Ukrajině
Související
14. února 2025 17:42
14. února 2025 9:38
29. července 2022 14:46
26. dubna 2022 18:21
2. dubna 2022 17:47
31. března 2022 18:15