Ruský ministr obrany Sergej Šojgu koncem března uvedl, že "osvobození" Donbasu je prvořadým cílem ruské "speciální vojenské operace", což je oficiální kremelský termín pro invazi na Ukrajinu. Kyjev očekává, že na průmyslový východ země se ruská vojska v příštích dnech a týdnech soustředí, zatímco z předměstí metropole a dalších částí severní Ukrajiny se už stáhla.

"Vzhledem k tomu, že Rusové soustřeďují své úsilí v Doněcké a Luhanské oblasti, je pro civilisty lepší tyto regiony opustit," napsal Kyrylenko s tím, že evakuační vlaky vyrážejí denně.

Ruský letecký úder na přejezd nad železniční tratí v obci Barvinkove ve čtvrtek dočasně přerušil cestu tří evakuačních vlaků, které mířily z Donbasu na západ Ukrajiny. V noci na dnešek Kyrylenko oznámil, že "vlaky jsou již v bezpečné vzdálenosti od epicentra náletu a jedou po stanovené trase". Mezi cestujícími podle něj nejsou žádní zranění.

Dočasně přerušené železniční spojení u obce Barvinkove je jediné, které vede přes neokupované ukrajinské území do velkých donbaských měst Slovjansk a Kramatorsk. Vyřazení tratě z provozu by výrazně zkomplikovalo nejen evakuace civilistů z Donbasu, ale i přísun posil ukrajinské armády bránící tuto část Ukrajiny.