Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zabíjíte civilisty, ale vůdce Hamásu jste neutralizovat nedokázali, vzkázal Blinken Izraeli

Antony Blinken
Antony Blinken
Foto: twitter Antony Blinken

Americký ministr zahraničí Antony Blinken v neděli kritizoval postup Izraele ve válce v Pásmu Gazy. Izraelská taktika podle něj způsobila velký počet civilních obětí, ale nedokázala neutralizovat vůdce hnutí Hamás. Informuje o tom agentura AP.

Rázná operace izraelské armády ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy, kde se od vypuknutí bojů v palestinské enklávě uchýlilo podle odhadů přes 1,5 milionu Palestinců, by mohla vést k trvalému povstání nebo anarchii, řekl Blinken v rozhovorech pro americké televize.

Šéf americké diplomacie dodal, že Spojené státy již několik týdnů spolupracují s arabskými zeměmi na vypracování "důvěryhodných plánů bezpečnosti, správy a obnovy" Pásma Gazy, ale "od Izraele se toho nedočkaly". "Potřebujeme to vidět i my," uvedl.

Podle Blinkena by mohla mít vojenská operace v Rafahu pro Izrael "určitý počáteční úspěch", ale riskuje "strašné škody" pro Palestince, aniž by se vyřešil hlavní problém - "aby Hamás nemohl opět vládnout v Gaze".

Izraelský bezpečnostní kabinet schválil "mírné rozšíření" operací armády ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy. Zároveň nařídil svým vyjednavačům pokračovat ve snahách o uzavření dohody o výměně rukojmí s militantním hnutím Hamás. S odvoláním na server Axios o tom v pátek informovala agentura Reuters.

Americký prezident minulý týden veřejně varoval Izrael, že pokud zaútočí na Rafah v Pásmu Gazy, přestane mu dodávat dělostřelecké granáty a další zbraně. USA už jednu takovou dodávku velkých bomb pozastavily kvůli obavám z plánovaného izraelského útoku na Rafah.

Dva nejmenované zdroje pro server Axios uvedly, že Izrael částečným rozšířením operace nepřekročí meze stanovené prezidentem Bidenem, podle dalšího představitele to však USA mohou vnímat jako porušení.

Podle agentury Reuters v pátek izraelské tanky zablokovaly hlavní silnici oddělující východní a západní část Rafahu na jihu Pásma Gazy, což v podstatě obklíčilo celou východní část tohoto města. Obyvatelé východní a severovýchodní části města hlásí téměř nepřetržité exploze a střelbu, přičemž intenzivní boje mezi izraelskou armádou a ozbrojenci z hnutí Hamás a Palestinského islámského džihádu pokračují.

Hamás uvedl, že zaútočil na izraelské tanky nedaleko mešity ve východní části města, což podle Reuters dokládá, že izraelské armádě se podařilo postoupit několik kilometrů z východu na okraj obydlené oblasti.

Izrael začal v pondělí vyzývat civilisty ve východní části Rafáhu, aby odešli k pobřeží, kde je podle izraelské armády "bezpečná humanitární zóna". Úřad OSN pro palestinské uprchlíky (UNRWA) však upozornil, že tato oblast už není schopna pojmout další uprchlíky a lidé tam žijí v nuzných podmínkách. Do Rafahu se přitom před boji v ostatních částech Pásma Gazy uchýlilo více než milion Palestinců.

Izrael tvrdí, že válku nemůže vyhrát, aniž by vstoupil do Rafahu, kde se skrývají tisíce bojovníků Hamásu. Humanitární skupiny a OSN však varují, že tato operace ohrozí statisíce vysídlených Palestinců, kteří se do města uchýlili před boji v ostatních částech Pásma Gazy. Hamás prohlašuje, že bude Rafah bránit.

Obyvatel tábora Tal as-Sultán u Rafahu padesátiletý Abú Hasan řekl agentuře Reuters, že v celém Rafahu není bezpečno a izraelská armáda provádí dělostřelecké a letecké údery v celém městě, nikoliv jen ve východní části.

Podle libanonských médií plánuje Izrael provést několik menších vojenských operací v částech města Rafah na jihu Pásma Gazy namísto rozsáhlé pozemní ofenzivy, aby neprovokoval Spojené státy a mezinárodní společenství.  

Témata:  Válka v Izraeli s Hamásem Antony Blinken

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 16:44

Jaký bude jeho první krok? Už je jasno, co Trump udělá první den v úřadu

Zvolený prezident Donald Trump plánuje po svém nástupu do úřadu zahájit tvrdý postup vůči nelegální migraci prostřednictvím série exekutivních opatření. Tím chce splnit klíčový slib své volební kampaně a vyslat jasný signál, že hranice USA budou uzavřeny nelegálním přechodům a že osoby bez legálního pobytu, zejména ty s kriminální minulostí, mohou očekávat deportaci.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy