"V ranních hodinách jsme se dostali k dalším dvěma pracovníkům, kteří bohužel jsou bez známek života. V tuto chvíli jsou přepravováni na povrch," řekl ředitel dolu podle serveru TVN 24.

Před vstupem do dolu hoří svíčky. "Je to černý týden pro polské hornictví," prohlásil premiér Mateusz Morawiecki během návštěvy základny záchranářů. Ujistil, že stát nenechá pozůstalé po obětech neštěstí v dolech Zofiówka a Pniówek na holičkách, napsal server Onet.

Při sobotním otřesu v dole Zofiówka bylo v podzemí 52 horníků, z nichž 42 se dostalo na povrch vlastními silami. S deseti havíři nebyl žádný kontakt. Záchranáři v sobotu večer nalezli čtyři mrtvá těla.

JSW patří také nedaleký černouhelný důl Pniówek, kde minulý týden ve středu přišlo při výbuchu metanu o o život pět lidí a dalších sedm se stále pohřešuje. Záchranou operaci JSW v pátek ukončila s tím, že oblast, kde zůstalo pět báňských záchranářů a dva horníci, je příliš nebezpečná a vyslání dalších týmů by bylo nezodpovědné.

Polsko, které je z velké části závislé právě na uhlí, zažilo v posledních letech několik důlních neštěstí. Například loni v uhelném dole Myslowice-Wesola na jihu země při závalu zemřeli dva horníci. V roce 2018 při důlním neštěstí v dole Zofiówka zahynulo pět horníků.

reklama