reklama

Web Business Insider Polska píše, že záhadných problémů se signálem GPS si mohou všimnout i lidé plující v Baltském moři. Nejvíce se tyto problémy projevují právě na moři a v severních vojvodstvích Polska, v menší míře i na východě a ve středu země.

Specializovaný portál GPSJam.org, který monitoruje signál GPS zejména v Evropě a Severní Americe, zobrazuje vysokou úroveň rušení signálu ve velké části Polska. Ještě před několika dny tam žádné problémy se signálem GPS nebyly.

Podobná situace je podle serveru Onet i ve východním Rumunsku, jihozápadní části Černého moře a ve východním Středomoří. Bezpečnostní portál Sekurak uvádí jako pravděpodobnou příčinu vojenská cvičení.

Úřady totiž již předem vydaly varování o možném narušení signálu GPS v určitých oblastech. Polská armáda však pro Onet uvedla, že neví o tom, že by výpadky signálu GPS souvisely s jejími aktivitami nebo činností spojeneckých armád.

Onet také cituje Tomasze Szulce z analytického oddělení Evropského centra pro nevládní projekty, který se domnívá, že signál GPS možná narušují ruské ozbrojené síly. Ruské ministerstvo obrany často informuje o cvičeních jednotek umístěných v Kaliningradské oblasti.

V úterý měly například nacvičovat stíhačky Su-27 vzdušné souboje nad neutrálními vodami Baltského moře a do zvláštních cvičení byly zapojeny i lodě ruské Baltské flotily.