reklama

"Dnes přebírá nový řídící tým kontrolu nad ozbrojenými silami Ukrajiny. Chci, aby naši vojáci v Robotynu, Avdiivce a v generálním štábu a Stavce sdíleli stejnou vizí války," prohlásil prezident. Zelenskyj se předtím se Zalužným sešel a diskutovali o změnách ve vojenském velení Ukrajiny. "Poděkoval jsem mu za dva roky obrany Ukrajiny," uvedl Zelenskyj na síti X.

Zelenskyj veřejně potvrdil možné odvolání hlavního velitele ukrajinské armády Zalužného už v rozhovoru pro italskou televizi RAI TV v neděli večer. Zdůraznil, že jeho úvahy nespočívají pouze v odvolání jednoho jednotlivce, ale mají za cíl dosáhnout celkového resetu a nového počátku. Výměna, jak uvedl, by mohla ovlivnit více státních představitelů, nikoliv pouze v armádním sektoru.

Spor mezi prezidentem a Zalužným se začal projevovat od loňského podzimu, kdy velitel přiznal v rozhovoru pro britský týdeník The Economist, že vojenské akce na Ukrajině uvízly v patové situaci.

I přes to Zelenskyj popřel, že by tento rozhovor vyvolal neshody mezi nimi. Podle informací Zelenského z minulého týdne navrhl Zalužnému rezignaci, což však generál odmítl.

Napětí mezi prezidentem a velitelem eskaluje v době, kdy se Ukrajina potýká s nedostatkem munice a vojenského personálu po neúspěšném protiútoku v létě.

Další neshoda se týká potřeby rozsáhlejší mobilizace, kterou Zalužnyj podporuje, ale Zelenskyj zatím nesouhlasí.

Zalužnyj ale patří k oblíbeným postavám v zemi a panují obavy, že by jeho odvolání mohlo ovlivnit morálku vojáků a narušit důvěru ze strany západních dárců. I starosta Kyjeva Vitalij Kličko se Zalužného zastal.

"V mnohém právě díky Zalužnímu Ukrajinci skutečně uvěřili našim ozbrojeným silám, které se v současnosti těší největší důvěře. Generál Valerij Zalužnyj jako voják ve válce zažil spoustu těžkých chvil," uvedl.