reklama

Řečtí zaměstnanci, kteří nebyli naočkováni a neprodělali nemoc v uplynulých měsících, se tak musí jednou týdně nechat otestovat na své náklady. Lidé pracující v některých odvětvích, například v pohostinství, školství či cestovním ruchu, se musí nechat otestovat dvakrát týdně. Úřady stanovily maximální cenu antigenního testu na deset eur (zhruba 250 korun) a PCR testu na 60 eur (zhruba 1500 korun).

Nenaočkovaní žáci ve věku nad 12 let se mohou testovat za pomocí sad, které dostanou zdarma od vlády. V Řecku dnes otevírají školy a ministerstvo školství uvedlo, že distanční výuka a plošná karanténa budou zavedeny jen na školách či ve třídách, kde se nákaza prokáže u alespoň poloviny žáků.

Řecko ode dneška zpřísnilo také některé další pandemická opatření. Pro vstup do vnitřních prostorů restaurací a kaváren už nebude stačit negativní test, ale bude nutné ukázat certifikát o dokončeném očkování či nedávném prodělání nemoci. Svou bezinfekčnost musí prokázat i cestující ve vlacích, letadlech, trajektech či dálkových autobusech, uvedl deník Kathimerini.

Řecko zaznamenalo v letních měsících výrazný růst počtu nakažených, podle vlády ale šíření nákazy v poslední době zpomaluje. V polovině srpna v zemi přibývalo přes 3000 případů nákazy denně, za poslední týden to je zhruba 2000 případů denně.

Novými opatřeními chce řecká vláda zrychlit tempo očkování. Za poslední měsíc v Řecku, kde žije zhruba 11 milionů lidí, přibylo zhruba 400.000 osob s dokončeným očkováním proti covidu-19 a proočkovanost obyvatelstva se tak zvýšila na 54,5 procenta. To je podobný údaj jako v České republice.

reklama