Lipavský v neděli na twitteru v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu uvedl, že politické vedení země musí nést zodpovědnost za to, když rozpoutá válku. "Česko patří k zemím, které chtějí, aby vznikl zvláštní trestní tribunál, který bude soudit nejvyšší ruské politické vedení za zločiny na Ukrajině," napsal.

"Začněte u sebe. Irák a zbytky Libye ocení aktivní pokání Západu. A mimochodem, Srbsko také. Nedotknutelní, kdy hodláte nad sebou nastolit spravedlnost?" napsala v neděli večer Zacharovová na telegramu v reakci na Lipavského vyjádření. Narážela na vojenské intervence Západu z posledních let, s nimiž Moskva vyslovovala nesouhlas.

S návrhem soudit ruské vedení kvůli válce na Ukrajině kromě Česka souhlasí několik dalších států včetně Nizozemska či trojice pobaltských republik. Možné válečné zločiny spáchané na Ukrajině již nyní vyšetřuje Mezinárodní trestní soud (ICC) v Haagu.

Moskva obvinění Kyjeva a západních zemí z válečných zločinů odmítá. Kreml tvrdí, že zahájil takzvanou speciální vojenskou operaci s cílem demilitarizovat svého souseda a ochránit tamní ruskojazyčné obyvatelstvo. Válka si od svého zahájení koncem února vyžádala desetitisíce mrtvých. Podle Kyjeva Rusko útočí záměrně i na civilní cíle. Rusko to navzdory řadě důkazů svědčících o opaku odmítá a tvrdí, že útočí jen na vojenské cíle a kritickou infrastrukturu.