Epicentrem nákazy je nyní Nový Jižní Wales a jeho metropole Sydney, podle úřadů tam má současná vlna pandemie kulminovat příští týden, napsala agentura Reuters.

"Vycházím z toho, že se budeme moci otevřít, jakmile tu bude velmi vysoká míra proočkovanosti. Očekávám, že se to stane někdy příští rok," uvedl McGowan.

Hranice jednotlivých australských států se zavírají podle situace v jednotlivých regionech, pro cesty ze zahraničí je Austrálie s několika výjimkami uzavřená už od loňského března.

Díky své geografické poloze se Austrálii daří pandemii covidu-19 držet na uzdě, v zemi s 25 miliony obyvatel se zatím nakazilo kolem 63.000 lidí, 1044 z nich kvůli covidu-19 zemřelo.

Úřady v Novém Jižním Walesu dnes ohlásily, že za poslední den přibylo 1281 nových případů nákazy koronavirem, tedy méně než o den dříve. Premiérka tohoto státu Gladys Berejiklianová ale ohlásila, že vrchol současné vlny nákazy přijde pravděpodobně až příští týden a nemocnice budou pod největším tlakem začátkem října. Stát Viktorie registruje za poslední den 246 nově infikovaných, což je letos nejvyšší denní bilance.