Od 23. července "zemřelo v důsledku povodní 59 lidí a 30 se pohřešuje", sdělil v komuniké íránský Červený půlměsíc. Ve zprávě zmiňuje také 22 obětí, které si minulý týden vyžádaly lijáky v provincii Fárs na jihu země. Záplavy a deště tak od začátku července usmrtily více než 80 lidí.

Írán v posledním desetiletí opakovaně trpí suchem, ale také pravidelnými záplavami způsobenými přívalovými dešti. Podle íránského Červeného půlměsíce bylo v zemi s 83 miliony obyvatel zasaženo 60 velkých měst, 140 menších měst a více než 500 vesnic.

Nejhůře byla zasažena provincie hlavního města Teheránu, kde zahynulo 35 lidí, v severoíránském Mázandaránu se pohřešuje 20 lidí. Íránský prezident Ebrahím Raísí dnes navštívil zasažené město Fírúzkú na úpatí pohoří Alborz, které je pro své chladnější podnebí populární destinací v jinak horkém Íránu.

Mrtví turisté byli součástí třináctičlenné skupiny Iráčanů, která jela přeplněným vozem po silnici poblíž města Mašhad, asi 900 kilometrů severně od hlavního města Teheránu. Jejich auto smetla blesková povodeň, zemřelo pět žen a také íránský řidič. Írán je pro Iráčany oblíbenou výletní destinací, ročně jich tam jedou zhruba dva miliony, uvádí agentura AP.

Státní televize IRIB informovala, že ministerstvo zemědělství odhaduje škody v zemědělském sektoru přibližně na 195 milionů eur (4,8 miliardy Kč).

Íránské meteorologické středisko uvedlo, že sever a jih země zasáhnou v nadcházejících dnech další deště.