reklama

Varování před povodněmi a výzvu k evakuaci obdrželo okolo 13 oblastí Nového Jižního Walesu, který je s osmi miliony obyvatel nejlidnatějším australským státem. Podle premiérky tamní regionální vlády Gladys Berejiklianové je počasí horší, než se čekalo; obzvlášť pro nízko položené oblasti na severozápadě Sydney.

"Včera jsme doufali, že to bude jen událost, která se odehraje jednou za 20 let, teď to vypadá jako událost, která se odehraje jednou za 50 let," uvedla premiérka. Výzva k evakuaci podle ní nejspíš čeká ještě dalších 4000 lidí. Berejiklianová dříve varovala, že vydatný déšť nad oblastí potrvá až do konce příštího týdne.

"Rozsáhlé škody nepůsobí jenom déšť, ale i silný vítr," sdělil stanici ABC meteorolog Jonathan How. Prudký déšť bude Sydney i zbytek státu bičovat i v neděli, dodal meteorolog, podle kterého v některých oblastech naprší až 200 milimetrů srážek.

Australské záchranné složky za noc ze soboty na dnešek přijaly okolo 600 telefonátů s žádostí o pomoc, přes 60 z volajících potřebovalo zachránit ze zaplavených domů. Od čtvrtka, kdy se nad východem Austrálie spustil déšť, přijaly už okolo 6000 hovorů.

Rychle se ženoucí voda na záběrech televizních stanic a ze sociálních sítí zaplavila domy, silnice, vyvracela stromy a ničila dopravní infrastrukturu. Záchranáři odhadují, že poškozeny budou až stovky obydlí. Kvůli počasí dnes část škol zrušila výuku, zavřeny jsou některé silnice a také se zpomalí dodávky vakcíny proti covidu-19 do Sydney, což naruší vládní plán v následujících týdnech naočkovat bezmála šest milionů lidí.

reklama