"Dnes v 00:59 (místního času, pátek 23:59 SELČ) další ostřelování ruskými jednotkami poškodilo a odpojilo poslední vedení vysokého napětí," napsal na telegramu Enerhoatom. Společnost dodala, že dieselové záložní generátory mají dost nafty na desetidenní provoz.

Člen okupační správy Záporožské oblasti Vladimir Rogov rovněž hovořil o poškození stejného vedení vysokého napětí, které má kapacitu až 750 kilovoltů a spojuje elektrárnu v Záporožské oblasti s Dněpropetrovskou oblastí na druhé straně Dněpru. "Včera (v pátek) v noci ostřelování ukrajinských vojáků poškodilo poslední vedení vysokého napětí spojující jadernou elektrárnu s ukrajinskou elektrickou sítí," napsal Rogov na sociální síti telegram.

Zprávy poskytované znepřátelenými stranami v době válečného konfliktu nelze nezávisle ověřit.

"Obnovení ostřelování, které zasáhlo jediný zdroj vnější energie pro elektrárnu, je nesmírně nezodpovědné," citovala MAAE svého šéfa Rafaela Grossiho. Agentura také potvrdila, že zařízení je nyní závislé na záložních generátorech. Záporožskou elektrárnu, která je největší jadernou elektrárnou v Evropě, od začátku září na místě monitorují pracovníci MAAE; v pátek tam dorazil nový čtyřčlenný tým pozorovatelů této mezinárodní organizace.

Záporožskou jadernou elektrárnu obsadily na začátku března ruské invazní síly, za provoz jsou ale stále zodpovědní ukrajinští zaměstnanci. Kyjev a Moskva se opakovaně vzájemně obviňují z ostřelování a poškození zařízení, což vyvolává obavy z možné jaderné havárie.