Pátý a šestý blok Záporožské jaderné elektrárny byly přepnuty do takzvaného studeného stavu. Elektrárna je už delší dobu obsazena ruskými vojáky, ale obsluhují ji ukrajinští zaměstnanci. Areál zařízení byl opakovaně ostřelován, z čehož se navzájem obviňují obě bojující strany.

Elektrárna leží ve městě Enerhodar v Záporožské oblasti, nedaleko hranice s Chersonskou oblastí na jihu Ukrajiny. Jižní velitelství ukrajinské armády ráno oznámilo, že ukrajinská armáda provedla na 150 útoků na ruské pozice na jihu země a zničila tam čtyři ruské muniční sklady a také cisterny s palivem. Velení rovněž uvedlo, že Rusko nyní má čtyři lodě v Černém moři, včetně jedné válečné lodě a jednoho plavidla s osmi řízenými střelami Kalibr na palubě.

Generální štáb ukrajinské armády dále oznámil, že za posledních 24 hodin ukrajinská obrana sestřelila deset dronů íránské výroby Šáhed-136 a dalších deset dronů ruské výroby Orlan. Moskva drony používá ve velkém k útokům proti civilním cílům a infrastruktuře.

Ukrajinská armáda navíc uvedla, že za posledních 24 hodin odrazila 12 ruských útoků v Doněcké a Luhanské oblasti na východě Ukrajiny. Během uplynulého dne Rusové údajně útočili na více než 20 měst.

Britské ministerstvo obrany dnes ve své každodenní zprávě o vývoji války zmínilo, že ruští vojáci sloužící na Ukrajině jsou pravděpodobně znechuceni tím, že jsou nuceni obsluhovat stará bojová vozidla pěchoty, která označují jako "plechovky". V polovině října přesáhly ztráty těchto vozidel 40 za den, což odpovídá výzbroji jednoho praporu.

V posledních týdnech se Rusko pravděpodobně uchýlilo k pořízení nejméně stovky tanků a bojových vozidel z běloruských skladů, uvedlo britské ministerstvo s tím, že tento druh vojenské techniky je zásadní pro ruský způsob vedení války. Ruské síly se ale dál potýkají s obtížemi při dodávkách munice a dozbrojování.