"Ruští teroristé znovu na území pod kontrolou Ukrajiny ostřelovali elektrické stanice, které jsou součástí kritické infrastruktury, což vedlo v 3:59 místního času (2:59 SELČ) k vypnutí posledního vedení o kapacitě 750 kilovoltů," sdělil v prohlášení Enerhoatom.

Záporožská jaderná elektrárna se podle prohlášení Enerhoatomu kvůli ruskému ostřelování ocitla bez vnějších dodávek elektrického proudu také ve středu minulý týden. Napájení se týž den podařilo obnovit.

Kyjev a Moskva se opakovaně vzájemně obviňují z ostřelování a poškozování zařízení, což vyvolává obavy z možné jaderné havárie. Záporožskou jadernou elektrárnu obsadily na začátku března ruské invazní síly, za provoz jsou ale stále zodpovědní ukrajinští zaměstnanci.

Ruský prezident Vladimir Putin začátkem října nařídil vládě převést elektrárnu do ruského vlastnictví. Západ včetně Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAEE), která má v elektrárně vlastní pozorovatele, ji ale nadále považuje za ukrajinský majetek. Představitel ruské společnosti Rosenergoatom, která je součástí energetické divize koncernu Rosatom, minulý týden uvedl, že po vyčerpání současných zásob přejde Ruskem okupovaná Záporožská jaderná elektrárna na ruské jaderné palivo, což ukrajinský Enerhoatom odmítl.

reklama