reklama

Kyjev a Moskva se vzájemně obviňují z víkendového ostřelování největší atomové elektrárny v Evropě. Šéf ukrajinské státní jaderné společnosti Enerhoatom podle agentury Reuters vyzval, aby se toto zařízení stalo demilitarizovanou zónou.

"Máme od armády a zástupců ruského Rosatomu, kteří tady situaci sledují, informaci, že vše je v normálním režimu," prohlásil Balickyj. "Dva reaktory nepracují na plný výkon a kontrolují je v současné době ruské struktury," cituje ho dále TASS.

Mluvčí ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov dnes podle ruských agentur obvinil ukrajinské dělostřelectvo z nedělního ostřelování Záporožské jaderné elektrárny. Tvrdí, že útok poškodil vedení vysokého napětí, které zásobuje elektřinou Záporožskou a Chersonskou oblast, jejichž části jsou pod ruskou okupací. "V Záporožské jaderné elektrárně došlo k přepětí, které způsobilo kouř na otevřeném rozvaděči stanice," řekl Konašenkov. Výkon dvou bloků elektrárny byl podle něj snížen, aby se zabránilo narušení provozu elektrárny.

Šéf Enerhoatomu mezitím v televizi uvedl, že Záporožská jaderná elektrárna by měla být místem bez vojenské přítomnosti a na místě by měly být mírové síly. "Rozhodnutí, které žádáme od světového společenství a všech našich partnerů... je stažení útočníků z území zařízení a vytvoření demilitarizované zóny na území zařízení," řekl Petro Kotin. "Přítomnost mírových sil v této zóně a předání kontroly (do jejich rukou) nad ní, a poté i kontroly nad zařízením ukrajinské straně, by tento problém vyřešily," dodal.

Společnost Enerhoatom zároveň na platformě Telegram obvinila ruské síly z vydírání světa prohlášeními, že Záporožská jaderná elektrárna je zaminovaná a invazní jednotky jsou připraveny ji nechat vybuchnout, píše server Ukrajinska pravda.

Ruské invazní síly obsadily Záporožskou jadernou elektrárnu na začátku března za dramatických okolností, kdy z Ukrajiny přicházely zprávy o tom, že útočící Rusové při prudkých bojích areál jaderného zařízení ostřelují. V jeho nejaderné části tehdy vypukl požár. Stále v ní nicméně pracují ukrajinští technici.

Ukrajinské úřady o víkendu obvinily ruské invazní síly ze sobotního ostřelování elektrárny, přičemž podle nich byly poškozeny tři senzory pro sledování radiace kolem areálu. Podle Kotina byli dva pracovníci zařízení při ostřelování zraněni. Ruskem dosazení představitelé v oblasti naopak obvinili ukrajinské ozbrojené síly z toho, že zasáhly areál raketometem a poškodily administrativní budovy a skladovací prostory.

Podobné zprávy přišly ze Záporožské jaderné elektrárny i v pátek, kdy ji zasáhly dělostřelecké údery, ze kterých Moskva a Kyjev vzájemně obvinily jednotky opačné strany. Útok zasáhl vedení vysokého napětí u elektrárny, přičemž jeden z jejích reaktorů byl podle Enerhoatomu odstaven.

Ukrajinské ozbrojené složky z útoku na Záporožskou jadernou elektrárnu dnes obvinil rovněž mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov, jenž zároveň podle agentury AFP varoval před potenciálně "katastrofálními důsledky" pro Evropu. "Očekáváme, že země, které mají absolutní vliv na ukrajinské vedení, tento vliv využijí, aby se vyloučilo pokračování takového ostřelování," prohlásil Peskov.

Tvrzení stran konfliktu nebylo možné nezávisle ověřit.

Boje odehrávající se v blízkosti jaderné elektrárny znepokojily svět. Generální tajemník OSN António Guterres dnes apeloval na zpřístupnění Záporožské jaderné elektrárny mezinárodním inspektorům. Šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Rafael Grossi o víkendu řekl, že současný vývoj vytváří "velmi skutečné riziko jaderné katastrofy".