Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zavedení povinného očkování v SRN ohrožuje podle pojišťoven nedostatek papíru

Očkování, ilustrační foto
Očkování, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Němečtí poslanci musí při debatách o zavedení všeobecné očkovací povinnosti proti nemoci covid-19 zvážit nejen zdravotní či lidskoprávní argumenty, ale také technické otázky, jako je dostatek papíru. Svaz zdravotních pojišťoven (GKV) totiž upozornil na všeobecný akutní nedostatek papíru v Evropě, který prosazení očkovací povinnost znemožňuje. Postoj svazu zaujal německá média i veřejnost natolik, že GKV dnes musel vydat tiskové prohlášení, ve kterém ujistil, že proti povinné imunizaci není. Zda povinné očkování v Německu bude, chce Spolkový sněm rozhodnout na počátku dubna.

Vedení pojišťoven se nelíbí, že jejich rozsáhlé zapojení do povinných očkovacích plánů předpokládají dva poslanecké návrhy. Konkrétně se jedná o návrh všeobecné očkovací povinnosti od 18 let z díly poslance za Zelené Janosche Dahmena a jeho sociálnědemokratického kolegy Dirka Wieseho a pak o kompromisní úpravu, ve které poslanec liberálních svobodných demokratů (FDP) Andrew Ullman vychází z povinné vakcinace lidí starších 50 let. Oba návrhy počítají s tím, že klienti zdravotních pojišťoven dostanou do 15. května informační dopis o očkovací povinnosti.

Svaz pojišťoven ale ve svém stanovisku tvrdí, že z organizačních důvodů lze takový požadavek jen obtížně splnit, neboť nebude možné takové množství dopisů vytisknout. "To by nebylo uskutečnitelné interními ani externími tiskárnami, a to i kvůli tomu, že by byly všechny pojišťovny ve stejnou dobu nuceny využít stejné poskytovatele služeb," uvedl GKV, který argumentuje i předpisy o zadávání veřejných zakázek. "Dále se Evropa potýká s akutním nedostatkem papíru, takže chybí materiál pro asi 120 milionů dopisů," dodal.

Svůj postoj GKV zveřejnil minulý týden v pátek, do centra pozornosti se ale dostal dnes, kdy zdravotní výbor Spolkového sněmu o možné očkovací povinnosti jednal. Argumentace svazu zaujala nejen média, ale i samotné poslance. Zelená poslankyně Tabea Rössnerová na twitteru napsala, že by z takového názoru mohla mít radost, neboť povinné očkování odmítá, ale jako zastánkyně digitalizace to nemůže považovat za argument.

Pobaveně zareagovali i uživatelé twitteru, podle kterých o nedostatku papíru nemůže být ani řeč, což doložili fotografiemi poštovních schránek plných letáků. Jeden z diskutujících zveřejnil odkaz na náhodně vybraného prodejce, který má na skladě přinejmenším pět milionů listů papíru do tiskáren formátu A4. Heslo nedostatek papíru (Papiermangel) se dokonce dostalo na twitteru v Německu mezi čtyři nejvyhledávanější. Vyjádřilo se i německé ministerstvo hospodářství, které uvedlo, že o nedostatku papíru nemá žádné informace.

Pod tlakem okolností dnes svaz vydal tiskovou zprávu, ve které se ohradil proti tomu, že jeho postoj znamená nesouhlas s povinným očkováním. "Očkování je nejsilnější zbraní v boji proti koronaviru," uvedl GKV. "V našem stanovisku jsme chtěli pouze poukázat na praktické obtíže," dodal svaz.

Poslanci zdravotního výboru dnes měli možnost pokládat otázky odborníkům. Společnost německých infektologů se vyslovila proti omezení očkovací povinnosti jen na starší padesáti let. Stejný postoj vyjádřil i svaz lékařů pro děti a mládež, podle kterého neočkovaní dospělí omezují základní práva dětí. Povinné očkování všech dospělých podporuje i kancléř Olaf Scholz a ministr zdravotnictví Karl Lauterbach, do přípravy zákona se ale vláda rozhodla nezasáhnout a rozhodnutí ponechat zcela na poslancích.

V 83milionovém Německu je prozatím plně očkováno 75,8 procenta populace, 58,2 procenta má i posilující třetí dávku. Dospělých obyvatel má Německo 69,4 milionu, z nichž je plně očkováno 85,4 procenta. Třetí dávku má 67,7 procenta dospělých.

V německém parlamentu má prozatím největší podporu povinné očkování pro všechny dospělé, s čímž ale nesouhlasí všichni vládní poslanci. Liberál Wolfgang Kubicki s 50 dalšími poslanci vakcinační povinnost odmítá; sází na dobrovolnost a posílení kampaně. Vlastní návrh má také protiimigrační Alternativa pro Německo (AfD), která také odmítá povinné očkování a která chce odvolat již platnou očkovací povinnost pro zdravotníky a pečovatele.

Z řad konzervativní unie CDU/CSU, která je největší opoziční silou v Německu, vzešel ještě pátý návrh na vytvoření preventivního zákona, který by povinnou vakcinaci v případě zhoršení epidemické situace zaváděl postupně v několika krocích od seniorů přes starší 50 let po pracovníky kritické infrastruktury, tedy zdravotníky, učitele, policisty nebo energetiky. Taková možnost by nahradila již loni v prosinci schválený zákon o povinném očkování zdravotníků, ke kterému se nyní především Bavorsko staví odmítavě.

Témata:  Německo očkování

Související

Aktuálně se děje

23. listopadu 2024 12:33

Jak na tom je Tereza Ramba? Lékaři učinili zásadní rozhodnutí

Česko během probíhajícího týdne zaskočila zpráva o hospitalizaci Terezy Ramby, která přiznala blíže nespecifikované zdravotní potíže. O něco později se objevily informace o diagnóze. Jaké jsou ale vyhlídky oblíbené herečky? Nejnovější zprávy jsou pozitivní. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy