reklama

"Premiér měl dobrou noc a jeho zdravotní stav se na jednotce intenzivní péče nadále zlepšuje," uvedl Johnsonův mluvčí a dodal, že premiér "má dobrou náladu". Ministerský předseda podle mluvčího nadále využívá podpůrné kyslíkové léčby, není ale na plicním ventilátoru.

Pětapadesátiletý Johnson oznámil 27. března, že se nakazil koronavirem SARS-CoV-2. Příznaky nemoci covid-19 několik dní neustupovaly, a proto jej v neděli převezli do nemocnice. V pondělí odpoledne se jeho zdravotní stav zhoršil, a lékaři jej proto přeložili na jednotku intenzivní péče. Na ní strávil již třetí noc.

Podle britských médií by mohlo trvat několik měsíců, než se Johnson vrátí do čela vlády. Do té doby jej bude zastupovat ministr zahraničí Dominic Raab, který dnes bude předsedat i krizovému štábu Cobra. Na něm by se mělo jednat mimo jiné o tom, zda budou prodloužena omezení přijatá v boji s koronavirem.

Podle náměstka ministra kultury Olivera Dowdena, který dnes poskytl rozhovor veřejnoprávní stanici BBC, ale vláda případné rozhodnutí o prodloužení restriktivních kroků oznámí nejdříve příští týden. Sám považuje za nepravděpodobné, že by se omezení začala uvolňovat už po Velikonocích. Ani skotská první ministryně Nicola Sturgeonová, která se bude na dálku jednání krizového štábu účastnit, neočekává, že by dnešní schůzka přinesla nějaké změny.

Nový předák opozičních labouristů Keir Starmer dnes vládu vyzval, aby co nejdříve zveřejnila plán rušení koronavirových opatření. "Nechci po ní přesné termíny, ale strategii. Pro lidi je toto nesmírně těžké a my potřebujeme vědět, že (vláda) má plány i to, jaké jsou," řekl labourista.

Johnsonův mluvčí v reakci na Starmerovu výzvu řekl jen to, že se na plánech pracuje. Nyní by se ale měla veškerá pozornost podle něj soustředit na zastavení šíření nákazy.

V Británii se podle středečních údajů počet lidí nakažených koronavirem zvýšil na 60.733. Nemoci covid-19, kterou virus způsobuje, podlehlo už 7097 lidí.

reklama