Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zelenskému vadí obcházení sankcí. Na Ukrajinu padají rakety se součástkami z ciziny

Volodymyr Zelenskyj na jednání v Praze. (7.7.2023)
Volodymyr Zelenskyj na jednání v Praze. (7.7.2023)
Foto: Jan Nebřenský / INCORP images

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v neděli vyzval Západ, aby učinil další kroky proti obcházení sankcí a zabránil tak ruskému terorismu na Ukrajině. Ruská armáda v poslední době zintenzivnila vzdušné útoky, cílí zejména na ukrajinskou energetickou infrastrukturu. 

Podle Zelenského obsahuje každá ruská raketa, která dopadne na Ukrajinu, komponenty pocházející od společností z dalších zemí a dovezené přes území států sousedících s Ruskem. "To všechno se musí a dá zastavit: souhlas s terorem, schopnost teroristů hledat komplice po celém světě a všechny formy samotného ruského teroru," uvedl lídr napadené země ve videu na sociální síti X. 

Zelenskyj zároveň apeloval na větší podporu ze Západu v oblasti protivzdušné obrany. V této souvislosti zmínil úspěšnou obranu Izraele proti víkendovému íránskému útoku. "Celý svět vidí, co je to skutečná obrana. Vidí, že je to uskutečnitelné," řekl a poukázal na fakt, že Izrael se nebránil sám, ale s pomocí svých spojenců. 

"Když Ukrajina říká, že její spojenci by neměli zavírat oči před ruskými raketami a drony, znamená to, že je potřebná akce. Odvážná akce," konstatoval ukrajinský prezident. Podotkl, že Rusko má stále přístup ke klíčovým komponentům potřebným k výrobě raket a dronů. 

Zelenskyj zdůraznil, že čím déle se odkládá západní pomoc Kyjevu, tím větší je sebevědomí agresora. "Ukrajina, Blízký východ a všechny ostatní části světa si zaslouží spravedlivý a trvalý mír," dodal. 

Témata:  válka na Ukrajině Volodymyr Zelenskyj Ruská armáda

Aktuálně se děje

22. května 2024 20:26

Odměna za teror. Netanjahu odsoudil rozhodnutí uznat Palestinu jako stát

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu odsoudil ve středu rozhodnutí Irska, Norska a Španělska uznat Palestinu jako stát a uvedl, že jde o odměnu za teror. Uvedla to agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy