"Poděkoval jsem (Erdoganovi) za vyjádření soustrasti kvůli dalším civilním obětem agrese Ruské federace. Oceňujeme podporu Turecka. Posoudili jsme důležitost odblokování ukrajinských přístavů a obnovení vývozu obilí. Také musíme zabránit ruskému vývozu našeho obilí z dočasně okupovaných území," uvedl sám Zelenskyj.

V důsledku ruské agrese z 24. února je v ukrajinských přístavech zablokováno více než 20 milionů tun obilí určených k vývozu. Kvůli tomu hrozí hladomor ve světě, protože téměř polovina dodávek v rámci potravinového programu OSN připadá na ukrajinské obilí, napsala v této souvislosti agentura Ukrinform.

Turecko se podle Erdogana nadále snaží prosadit plán OSN ohledně bezpečného vývozu obilí z Ukrajiny na světový trh. Prezident podle serveru RBK-Ukrajina řekl, že si Turecko přeje mír na Ukrajině. Válka s Ruskem podle něj skončí za diplomatickým stolem a Ankara je připravena tomu pomoci, a to i zprostředkováním rozhovorů.

Erdogan dnes před hovorem se Zelenským telefonicky jednal také s ruským vůdcem Vladimirem Putinem, a to i o koordinaci úsilí ve vývozu obilí a bezpečnosti plavby v Černém moři. Turecká strana při této příležitosti podle ukrajinského serveru vyzvala ruskou stranu k vytvoření bezpečného "obilného koridoru".

Podle Kremlu se telefonát obou prezidentů uskutečnil v rámci příprav na rusko-turecký summit, který se má konat v nejbližší budoucnosti.