Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zelenskyj by měl být prezidentem až do konce války, přeje si to většina Ukrajinců

Volodymyr Zelenskyj na mírovém summitu. (16.6.2024)
Volodymyr Zelenskyj na mírovém summitu. (16.6.2024)
Foto: FDFA Communication

Více než dvě třetiny Ukrajinců, konkrétně 70 procent, je pro, aby byl Volodymyr Zelenskyj prezidentem až do konce války. Ukázal to průzkum Kyjevského mezinárodního ústavu sociologie. Podle šetření ale klesl počet lidí, kteří podporuje prezidentovu politiku. 

Institut konstatoval, že většina Ukrajinců nezpochybňuje Zelenského legitimitu. Pouze 22 procent lidí je toho názoru, že by měl současný ukrajinský prezident skončit ve funkci dříve, než skončí válka s Ruskem. Ukrajina čelí plnohodnotné invazi už přes dva roky. 56 procent respondentů podle průzkumu spíše nebo zcela podporuje Zelenského kroky. Více než třetina lidí, konkrétně 37 procent, je odmítá. 

Většina ukrajinských občanů vyjádřená 58 procenty také souhlasí s tím, aby Kyjev při jednáních nedělal kompromisy a pokračoval v boji tak dlouho, jak to bude potřeba. Nesouhlasí s tím naopak 30 procent dotázaných. Podle 65 procent účastníků šetření by případná mírová dohoda s Moskvou měla být schválena referendem.

Zelenskyj se stal prezidentem v dubnu 2019 na pět let, řádný termín voleb tak připadal na jaro letošního roku. Ukrajinské zákony ovšem zakazují pořádání voleb během válečného stavu, který v zemi aktuálně platí. 

Už loni v srpnu řekl, že je připraven znovu kandidovat na prezidenta, pokud volby na Ukrajině proběhnou během trvání válečného stavu. Během kampaně v roce 2019 přitom tvrdil, že o druhé funkční období usilovat nehodlá. 

Témata:  Volodymyr Zelenskyj Ukrajina

Aktuálně se děje

14. července 2024 17:59

Hamás vzdal snahu o příměří v Gaze. Jednání s Izraelem končí

Konec války v Pásmu Gazy se opět oddálil. Palestinské militantní hnutí Hamás v neděli oznámilo, že se stahuje z vyjednávání o příměří, informoval web France24. Hamás konstatoval, že je připraven obnovit jednaní ve chvíli, kdy Izrael prokáže, že skutečně stojí o uzavření dohody. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy