"(Zelenského) hlavní pozice se nezměnila," uvedl Arestovyč s tím, že Ukrajina se nikdy nevzdá "národních zájmů". Přijatelná dohoda pro Zelenského "začíná návratem ke stavu z 23. února, tedy před začátkem války", řekl také Arestovyč v rozhovoru pro italský list La Repubblica. Podle něj si ale Ukrajina nadále činí nárok na Ruskem anektovaný poloostrov Krym a území ovládané separatisty ve východoukrajinském Donbasu.

Rusko okupuje Krym od roku 2014, OSN ale stále považuje poloostrov za součást Ukrajiny. V únoru Rusko uznalo nezávislost dvou samozvaných republik na východě Ukrajiny, které v roce 2014 jednostranně vyhlásily nezávislost na Kyjevu. Zelenskyj vícekrát uvedl, že územní svrchovanost Ukrajiny nemůže být v nynějších jednáních s Ruskem o ukončení války předmětem kompromisu.

Bezpečnostní poradce dále odmítl, že by nyní bezprostředně hrozil ruský útok na ukrajinské hlavní město. Podle něj ukrajinská armáda v okolí Kyjeva vyřadila z boje třetinu ruských vojsk, které se již ani nesnaží přivážet posily. Z původních šesti podnikají ruští vojáci výpady proti ukrajinské armádě u Kyjeva již jen ve třech směrech, dodal.

Podle Arestovyče není nyní možné, aby Kyjev padl do rukou nepřítele. Pakliže by se tak přesto stalo, má vláda plán pokračovat v odporu v současném složení mimo něj. "A bude ještě zuřivější, poháněný touhou po pomstě," řekl poradce.

Posilování stavů a útočné operace "taktického významu" ruská armáda naopak podniká u Mykolajiva a Mariupolu na jihu, respektive jihovýchodě země. "Ruské rezervy a zásoby mohou podle našich informací vydržet ještě dva týdny na udržení útočné fáze. Pak budou muset nutně zpomalit a přistoupit na poziční válku, jako tomu bylo v Kyjevě," řekl Arestovyč s tím, že "faktor času" působí nyní proti Rusku.