Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zelenskyj jmenoval bývalého velitele ozbrojených sil Zalužného velvyslancem Ukrajiny v Británii

Volodymyr Zelenskyj
Volodymyr Zelenskyj
Foto: twitter Volodymyr Zelenskyj

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve čtvrtek dekretem oficiálně jmenoval bývalého vrchního velitele ozbrojených sil Valerije Zalužného mimořádným a zplnomocněným velvyslancem Ukrajiny v Británii. Ukrajinský parlament také dnes odvolal Olexandra Kubrakova z funkce místopředsedy vlády pro obnovu Ukrajiny.

Zelenskyj Zalužného ve středu propustil z armády ze zdravotních důvodů. Informace o tom byly zveřejněny na jeho oficiální stránce, informovala agentura Reuters.

Zalužnyj velel ukrajinské armádě v prvních dvou letech od začátku ruské invaze, která začala 24. února 2022. Zelenskyj ho z tohoto postu odvolal 8. února 2024.

Zalužnyj je na Ukrajině oblíbený za to, že naplánoval protiofenzívu, která v prvních měsících války pomohla osvobodit značná území, obsazená ruskými silami. Po množících se neúspěších na bojišti a selhání další protiofenzívy ho nahradil velitel pozemních sil Oleksandr Syrskyj.

Ke změně došlo také na pozici místopředsedy vlády pro obnovu Ukrajiny. Na sociální platformě Telegram to oznámil poslanec Jaroslav Železňak. Podle poslance liberální strany Holos se samotný vicepremiér v sále nenacházel a nebyl tam ani předseda kabinetu Denys Šmyhal.

Jak připomíná agentura Reuters, mělo jít o součást plánu rozdělit velké Kubrakovovo ministerstvo na dvě. V portfoliu současného resortu obnovy Ukrajiny je také rozvoj komunit, území a infrastruktury státu.

Podle Železňaka však další postup při nominacích není zcela zřejmý. Jednačtyřicetiletý Kubrakov se měl stát ministrem infrastruktury, avšak opoziční poslanec s odvoláním na kuloární informace uvádí, že s jeho jmenováním zřejmě "bude problém".

Kubrakov později na sociální síti Facebook napsal, že vedení poslaneckého klubu strany Sluha národa, za kterou kandidoval do parlamentu, ani Šmyhal s ním jeho odvolání nekonzultovali. "Nebyl jsem pozván na zasedání frakce ani příslušného výboru," zdůraznil.

Témata:  Ukrajina Volodymyr Zelenskyj

Aktuálně se děje

23. května 2024 15:29

Jak ukončit válku v Pásmu Gazy? Ministři arabských zemí chtějí jednat s EU

Ministři arabských zemí se v pondělí setkají v Bruselu se svými protějšky z Evropské unie, aby hledali společné řešení pro ukončení války v Pásmu Gazy a nastolení trvalého míru. Uvedl to zvláštní představitel EU pro mírový proces na Blízkém východě Sven Koopmans. Informaci přinesla agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy