Podle nedávného vyšetřování, které inicioval Zelenskyj, bylo zjištěno, že čtvrtina protileteckých krytů v Ukrajině je nepoužitelná. Rozhodnutí provést celostátní kontrolu krytů bylo přijato poté, co v Kyjevě 1. června zahynuly dvě ženy a devítiletá dívka při ruském útoku, protože se nedostaly do funkčního krytu.

"Nařídil jsem veliteli ukrajinských ozbrojených sil Valeriji Zalužnýmu, aby neprodleně odvolal oděského vojenského komisaře, který se údajně tváří jako vedoucí místního náborového centra, jak se hovoří po celé naší zemi," uvedl Zelenskyj na po setkání s nejvyššími veliteli.

Server upozornil na to, že během války si rodina vojenského úředníka v Oděse pořídila luxusní vilu ve Španělsku a automobilový park v hodnotě milionů dolarů. Zelenskyj navrhl, že další šéfy vojenských komisariátů by měla prověřit speciálně zřízená komise.

Na jednání s ukrajinskou bezpečnostní radou Zelenskyj slíbil, že ti, kdo jsou odpovědní za špatný stav protileteckých krytů, budou postaveni před soud. "Rozhodnutí bezpečnostní rady je zjistit viníky a zajistit, aby všechny ochranné prostory byly v pořádku," uvedl Zelenskyj. "Budou provedeny personální změny," dodal.

Podle prezidenta vyšetřování odhalilo problémy se stavem krytů i ve velkých městech, jako jsou Kyjev, Charkov, Záporoží a Dnipro. "Zvláště cynická a hanlivá je situace ve městech, která mají dostatečné finanční zdroje, ale bohužel upřednostňují jiné priority," podotkl prezident.