reklama

Virtuální setkání skupiny G7, kterého se zúčastnili klíčoví spojenci Kyjeva včetně prezidenta USA Joea Bidena a britského premiéra Rishi Sunaka, se uskutečnilo v době obav, že by podpora Ukrajiny ze strany Západu by mohla slábnout.

"Rusko doufá jen v jednu věc - že příští rok se uspořádání svobodného světa zhroutí, " řekl Zelenskyj a varoval, že ruský prezident Vladimir Putin " výrazně zvýšil tlak na frontě".

"Musíme vyhrát boj o motivaci. Motivaci našich lidí a celé Evropy. Probíhající boj není jen o osudu Ukrajiny, je to o Evropě," uvedl Zelenskyj na summitu lídrů skupiny G7.

Ukrajinský prezident zároveň vyzval členské země Evropské unie, aby "splnily" slib o zahájení přístupových jednání Ukrajiny.

Ukončení americké vojenské pomoci pro Ukrajinu by umožnilo ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi triumfovat ve válce na Ukrajině. Uvedl to poradce Bílého domu pro národní bezpečnost Jake Sullivan.

"Kongres USA se musí rozhodnout, zda bude nadále podporovat boj za svobodu na Ukrajině jako součást 50členné koalice, kterou vybudoval prezident Biden, nebo ignorovat lekce, které nás naučila historie, a nechat Putina, aby triumfoval," řekl Sullivan novinářům v Bílém domě.

Biden v říjnu požádal Kongres o uvolnění přibližně 105 miliard dolarů v rámci bezpečnostního balíčku, který mimo jiné obsahuje i rozsáhlou vojenskou pomoc pro Ukrajinu a Izrael. Někteří konzervativní republikáni ale další pomoc pro Kyjev odmítají a Kongres proto již několik měsíců čelí patové situaci v otázce financování.

Bílý dům v pondělí upozornil, že pokud Kongres do konce roku neschválí nové finanční prostředky, nebude už z čeho poskytovat vojenskou pomoc Ukrajině. "Na splnění tohoto úkolu není k dispozici žádný kouzelný měšec. Došly nám peníze - a téměř už i čas... Toto není problém pro příští rok. Čas pomoci demokratické Ukrajině v boji proti ruské agresi je právě teď. Kongres musí jednat, uvedla ředitelka Úřadu pro řízení a rozpočet Bílého domu (OMB) Shalanda Youngová v dopise předsedovi Sněmovny reprezentantů Mikeu Johnsonovi.

Spojené státy jsou největším poskytovatelem vojenské pomoci pro Kyjev. Od začátku ruské invaze na Ukrajinu k tomuto účelu vyčlenili téměř 44 miliard dolarů a opakovaně přislíbili pomáhat Kyjevu "tak dlouho, jak to bude nutné" . Odpor některých republikánů však budoucí dodávky pomoci ohrožuje.