Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zelenskyj ostře odsoudil ruské útoky na plynárenskou infrastrukturu země

Volodymyr Zelenskyj
Volodymyr Zelenskyj
Foto: Facebook / Володимир Зеленський

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ostře odsoudil ruské útoky na plynárenskou infrastrukturu země, informuje agentura DPA. Ve svém pravidelném videoposelství Zelenskyj upozornil, že Rusko napadlo infrastrukturu sloužící k přepravě plynu z Ukrajiny do Evropské unie (EU).

Navzdory trvající ruské invazi, která se protahuje již více než dva roky, stále proudí ruský plyn přes Ukrajinu, avšak v podstatně menším objemu. Ukrajinská státem vlastněná plynárenská společnost Naftogaz dříve upozorňovala na ruské útoky na plynovody, ovšem bez poskytnutí konkrétních podrobností, jak upozorňuje DPA.

Nedávno Naftogaz oznámil, že od roku 2025 už nebude transportovat ruský plyn na západ; současná smlouva s ruským státním plynárenským gigantem Gazprom totiž vyprší koncem tohoto roku.

Rusko v sobotu opět provedlo raketové útoky na Ukrajinu, zaměřilo se především na energetická zařízení. Poškozeny byly čtyři tepelné elektrárny.

V této souvislosti Zelenskyj znovu vyzval Západ, aby poskytl Ukrajině více podpory v oblasti protivzdušné obrany, uvádí DPA. Ukrajinský prezident také uvedl, že se pracuje na likvidaci škod způsobených bombardováním.

Moskva dříve ospravedlňovala nové útoky na energetická zařízení v Ukrajině tvrzením, že Kyjev útočí i drony na ruskou infrastrukturu. V důsledku jednoho z těchto útoků vypukl v sobotu požár v ropné rafinérii v ruské Krasnodarské oblasti. Nicméně škody způsobené ukrajinskými útoky na ruském území jsou v porovnání s masivní destrukcí po raketových útocích Moskvy minimální, uzavírá DPA.

Rusko naopak uvedlo, že v noci na neděli nad západními oblastmi země sestřelilo celkem 17 ukrajinských dronů. S odvoláním na prohlášení ruského ministerstva obrany o tom informovala agentura AFP.

"Systém protivzdušné obrany zachytil a zničil 17 ukrajinských bezpilotních letadel, " uvedlo ministerstvo na platformě Telegram. Většina dronů byla sestřelena nad oblastmi hraničícími s Ukrajinou: devět v Brianské, tři v Kurské a dva v Belgorodské.

Tři další bezpilotní letouny podle ruského resortu obrany sestřelili nad centrální Kalužskou oblastí.

Témata:  válka na Ukrajině Volodymyr Zelenskyj

Aktuálně se děje

21. května 2024 12:35

Duda je kvůli kondolenci k úmrtí íránského prezidenta terčem kritiky

Polský prezident Andrzej Duda čelí kritice za to, že přirovnal smrt íránského prezidenta Ebráhima Raísího ke smrti polského prezidenta Lecha Kaczyńského při letecké nehodě před 14 lety. Íránský prezident zahynul v neděli při nehodě vrtulníku. O incidentu informovala agentura DPA.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy