"Poděkoval jsem za bezprecedentní obrannou a finanční podporu, kterou Spojené státy poskytují Ukrajině," napsal Zelenskyj na sociální síti telegram. "Přispívá to nejen k úspěchům na bojišti, ale také ke stabilitě ukrajinského hospodářství," podotkl ukrajinský prezident.

"Rovněž oceňujeme pomoc Spojených států při obnově energetického systému Ukrajiny," dodal Zelenskyj.

Biden řekl Zelenskému, že vítá jeho otevřenost pokud jde o dosažení spravedlivého míru vycházejícího ze základních principů zakotvených v Chartě OSN. Svého ukrajinského kolegu ujistil, že americká bezpečnostní, ekonomická a humanitární podpora Ukrajiny bude pokračovat a že USA poženou Rusko k odpovědnosti za válečné zločiny a zvěrstva.

Ukrajinský prezident také ve večerním proslovu řekl, že očekává "důležité výsledky" od diplomatických jednání, která se budou týkat i Ukrajiny. Agentura Reuters uvádí, že na dnešním virtuálním summitu skupiny nejvyspělejších zemí G7 i na schůzce ministrů zahraničí Evropské unie je na programu jednání o dalších sankcích proti Rusku i proti Íránu. Politici budou mluvit také o dalších dodávkách zbraní Kyjevu. Jednání G7 se zúčastní také Ukrajina.

Ruské útoky na ukrajinskou energetickou infrastrukturu způsobují od začátku října opakované výpadky proudu a připravují miliony domácností o teplo v době, kdy teploty klesají pod bod mrazu.