Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zelenskyj poděkoval Macronovi za stíhačky. Chce je co nejdřív na nebi nad Ukrajinou

Volodymyr Zelenskyj
Volodymyr Zelenskyj
Foto: Jan Nebřenský / INCORP images

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj doufá, že brzy uvidí francouzské stíhačky na obloze nad Ukrajinou. Řekl to v pátek poté, co jeho francouzský protějšek Emmanuel Macron oznámil, že Francie plánuje poskytnout stroje Mirage 2000-5.

"Jsem si jistý, že nadejde den, kdy Ukrajina uvidí na svém nebi stejné stíhačky, jaké jsme viděli včera v Normandii," řekl Zelenskyj během projevu ve francouzském parlamentu. "Vaše bojové letectvo, brilantní stíhačky pod vedením ukrajinských pilotů dokážou, že Evropa je silnější, silnější než zlo, které se odvážilo ji ohrozit," dodal. 

Macron neprozradil, kolik stíhaček Francie ukrajinskému letectvu poskytne. Paříž podle něj vycvičí piloty z napadené země do konce roku. Zelenskyj delší dobu vyjadřuje frustraci z toho, jak dlouho trvá západním spojencům přijetí klíčových rozhodnutí o vojenské pomoci. 

Stroje Mirage 2000-5 jsou jednomotorové víceúčelové stíhačky. Francie je chce do roku 2030 nahradit stíhacími letouny Rafale. Paříž zároveň doufá, že přesvědčí i jiné země, které mají stíhačky Mirage, k jejich předání Ukrajině. 

Kyjev počítá také s novým balíkem pomoci od Spojených států amerických v hodnotě 225 milionů dolarů, který přislíbil Zelenskému americký prezident Joe Biden. Šéf Bílého domu se zároveň lídrovi napadené země omluvil za několikaměsíční zdržení v poskytování pomoci kvůli dění v Kongresu. 

Témata:  Volodymyr Zelenskyj Emmanuel Macron

Aktuálně se děje

14. června 2024 11:48

Rusko tvrdí, že sestřelilo skoro 90 ukrajinských dronů. Ukrajina 14 ruských raket

V noci na pátek sestřelila ruská protivzdušná obrana 87 dronů, z toho 70 nad Rostovskou oblastí, kde sídlí velení vojenské operace na Ukrajině. Ukrajinská armáda uvedla, že v noci na pátek sestřelila sedm ze 14 raket a všech 17 dronů, kterými útočilo Rusko. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy