reklama

"Hlavní německé bitevní tanky, další rozšíření obranné podpory a výcvikových misí, zelená pro partnery k dodání podobných zbraní. Právě jsem se o těchto důležitých a včasných rozhodnutích dozvěděl v hovoru s Olafem Scholzem. Upřímně děkuji kancléři a všem našim přátelům v Německu," uvedl Zelenskyj na sociální síti.

"Takže vzniká tanková koalice," napsal na twitteru Kuleba. "Každý, kdo pochyboval, že by se to mohlo někdy stát, nyní vidí: pro Ukrajinu a partnery nic není nemožné," poznamenal šéf ukrajinské diplomacie a vyzval země, které mají ve svých ozbrojených silách leopardy, aby se přidaly ke koalici a poskytly jich Ukrajině, která se už 11 měsíců brání ruské vojenské agresi, co nejvíce.

První "tankový krok" byl učiněn, dále je ale třeba "tanková koalice", uvedl dříve na sociální platformě telegram šéf kanceláře ukrajinského prezidenta Andrij Jermak a doplnil, že leopardů jeho země potřebuje hodně.

Ukrajinští činitelé reagovali na dnes oznámené rozhodnutí Berlína dodat německé tanky Leopard 2 ukrajinské armádě. Cílem je podle kancléře Scholze rychle vybavit Ukrajinu dvěma prapory leopardů, k čemuž se připojí také další evropské státy, které tyto obrněnce mají ve výzbroji.

Z prohlášení jasně vyplývá, že Německo rychle vydá souhlas, aby Polsko a další země mohly Ukrajincům předat své leopardy. Polský premiér Mateusz Morawiecki, který dnes rozhodnutí Berlína uvítal, v minulých dnech uvedl, že Varšava sestavuje koalici zemí ochotných poslat leopardy na Ukrajinu.