Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zelenskyj pokračuje v zahraničních cestách, navštívil Bulharsko

Volodymyr Zelenskyj
Volodymyr Zelenskyj
Foto: Facebook / Володимир Зеленський

Ukrajina a Bulharsko se domluvily na aktivnější spolupráci v obranném sektoru, řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, který je dnes na návštěvě v Sofii. Hlava státu napadeného Ruskem zároveň přizvala Bulhary k účasti na poválečné obnově země.

"Diskutovali jsme o vojenské pomoci, kterou Bulharsko poskytuje naší zemi. Počítáme s pokračováním spolupráce, která už zachránila mnoho životů," uvedl Zelenskyj podle deníku Guardian.

Ukrajinský prezident se setkal s bulharským premiérem Nikolajem Denkovem. "Hlavním tématem našich rozhovorů je bezpečnost našich zemí a celé Evropy, obranná pomoc a spolupráce. Základní prioritou jsou energie a zesílení naší jednoty v Evropě," napsal na twitteru. Tam už předtím sdělil, že se bude hovořit také o blížícím se summitu NATO.

Britský list take informoval, že Bulharsko se přiblížilo dohodě o prodeji dvou jaderných reaktorů ruské výroby a dalšího klíčového vybavení ukrajinské státní firmě Enerhoatom, která se zabývá jadernou energetikou.

Bulharská státní společnost NEK by Enerhoatomu měla prodat vybavení z nedokončené jaderné elektrárny Belene za nejméně 600 milionů eur. Podle deníku by poprvé od začátku konfliktu posloužila Ruskem vyrobená infrastruktura ke zlepšení energetického výkonu Ukrajiny.

Témata:  Volodymyr Zelenskyj Bulharsko

Související

Aktuálně se děje

2. června 2025 10:39

Tajná oslava osmdesátin Karla Šípa. Zopakoval to, co už se jednou osvědčilo

Na první červnový den roku 2025 připadly kulaté 80. narozeniny Karla Šípa. Takové jubileum se samozřejmě nemohlo obejít bez pořádné oslavy, která se odehrála na Vltavě v Praze a jejím okolí. Šíp se rozhodl zopakovat scénář, který už se mu jednou osvědčil. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy