Zelenskyj v rozhovoru řekl, že pokud Rusko chce navázat "diplomatický směr" při urovnání války na Ukrajině, mělo by stáhnout své jednotky z okupovaných území, aniž by čekalo, až je Ukrajina osvobodí silou.

"Měli by odejít dříve, než zabijeme mnoho lidí, a vytlačíme je silou. Myslím, že v tom je velký rozdíl. Ano, výsledek je na jedné straně stejný, osvobozujeme naše území. Ale je pro mě velmi důležité jak, jestli ztratíme lidi nebo snížíme ztráty. A záleží na tom, zda jsme připraveni na nějaký dialog," řekl.

"Naši partneři to vidí, a dokonce i skeptické země, například Německo, otevřeně říká: "Věřím, že s Ruskem není o čem mluvit, dokud neopustí (ukrajinské) území"," uvedl Zelenskyj a podotkl, že Německo neříká, "jestli ho Ukrajina neosvobodí", ale "dokud Rusko neodejde".

"Pokud chcete mluvit se mnou a civilizovaným světem, neměli byste čekat, až vás zlikvidují silou. Protože tím, že je vyřadíme silou a použijeme armádu, ztratíme lidi. Čas není problém, vítězství nás neunaví. Ale pokud je vyřadíme silou, až je vytlačíme z našeho území, o čem by s námi měli mluvit? Jaký pak má smysl mluvit?" řekl.

"Myslím, že pak bude Rusko hledat jiné vůdce, kteří budou schopni najít cestu k civilizovanému světu, najít příležitost, aby si lidé sedli promluvili si, protože po tom, co udělali, není nikdo připraven s nimi vést dialog," dodal.

Zelenskyj je přesvědčen, že "jakékoli jiné vedení Ruské federace bude hledat cestu ven z této situace" a podle něj už i ruská společnost chápe, že uvnitř Ruska hrozí "výbuch" a je jen otázkou času, kdy k němu dojde.

Kyjev požaduje okamžité stažení ruských jednotek z ukrajinského území jako jednu z podmínek k dialogu. Šéf ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak na twitteru nedávno uvedl, že dalšími podmínkami jsou finální uznání kolapsu Sovětského svazu a suverenity všech postsovětských zemí, vydání válečných zločinců a strůjců konfliktu, vznik demilitarizované zóny v příhraničí na ruském území či konání mezinárodní konference o ruském jaderném arzenálu. 

Náměstek ruského ministra zahraničí Michail Galuzin předtím vyjmenoval podmínky, které si Moskva stanovuje pro případná mírová jednání. Po Kyjevu například chce, aby se zřekl členství v EU a NATO.

Galuzin v rozhovoru pro TASS, na který upozornil server Meduza, také řekl, že Kyjev musí nejprve zastavit boje a západní země musí přestat s dodávkami zbraní. Pro trvalý mír je podle zástupce ruské diplomacie nutné, aby Ukrajina byla neutrální, zůstala mimo všechny bloky a uznala "novou teritoriální realitu založenou na právu lidí na sebeurčení".