Ve večerním projevu Zelenskyj uvedl, že propustil šéfa tajné služby SBU pro Charkovskou oblast, který oblastní metropoli podle něj dostatečně nebránil.

"Riskujete své životy za náš všechny a za svou vlast," poděkoval ukrajinský prezident vojákům, kterým u příležitosti návštěvy předal dary a vyznamenání.

Zelenskyj se na severovýchodě země setkal i s vedením Charkovské oblasti, které ho informovalo, že 31 procent oblasti je pod kontrolou ruských jednotek. Pět procent se podařilo ukrajinským vojákům dobýt zpět. Třetinu Charkovské oblasti okupuje Rusko, uvedl následně Zelenskyj a dodal, že Ukrajina plánuje celou oblast osvobodit.

"Kvůli pokračujícímu ostřelování stále ještě nemůžeme plně zkontrolovat některá osvobozená města, plně odminovat území a začít s obnovou kritické infrastruktury," řekl prezidentovi oblastní gubernátor Oleh Syněhubov.

Zelenskyj po skončení návštěvy oznámil, že propustil oblastního šéfa tajných služeb Romana Dudina, který podle něj od prvních dní plnohodnotné invaze "neusiloval o obranu města, ale myslel jen na sebe". Další podrobnosti nesdělil, motivy Dudinova chování prověří podle prezidenta policie, informovala agentura Unian.

V Charkově, druhém největším ukrajinském městě ležícím jen pár desítek kilometrů od ruských hranic, Zelenskyj navštívil zničené obytné budovy. Městem několik hodin po jeho návštěvě podle reportéra agentury Reuters otřáslo několik výbuchů, severovýchodně od centra stoupala oblaka kouře. Agentura Unian napsala, že ruské střely zasáhly vesnici Žukovskoho a sever Charkova, kde poškodily domy, obchody a auta.

Ostřelování města následně potvrdil i starosta Charkova Ihor Terechov.

Ruští vojáci ostřelovali Charkov od zahájení invaze, to znamená od 24. února. V polovině května se začali stahovat a frontová linie se posunula dál od města, uvedl tehdy charkovský starosta Ihor Terechov. Dne 16. května se pak ukrajinské armádě podařilo ruské jednotky zatlačit až k ruské hranici. Charkov ale v posledních dnech zaznamenal obnovené ostřelování, ve čtvrtek si bombardování vyžádalo osm lidských životů.

Nejtěžší boje na východě Ukrajiny se teď podle ruskojazyčné verze serveru BBC odehrávají v Luhanské oblasti, kde se ruské jednotky pokoušejí obklíčit a dobýt města Severodoněck a Lysyčansk.