Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zelenskyj před novináři zesměšnil Putina. Jeho výroky označil za nudné

Volodymyr Zelenskyj
Volodymyr Zelenskyj
Foto: Jan Nebřenský / INCORP images

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj označil komentáře ruského prezidenta Vladimira Putina, které zpochybňují jeho legitimitu, za nudné a nezajímavé. Naopak za nelegitimního označil ruského prezidenta. Uvedl to v rozhovoru, který dnes publikoval kazachstánský server Vlasť.

Putin v pátek uvedl, že je nutné obnovit mírové rozhovory s Ukrajinou, ale jednání by podle něj měla být vedena s legitimním vedením země, přičemž podle Moskvy Zelenskyj již tuto legitimitu ztratil.

"Legitimita současného ukrajinského prezidenta vypršela," řekl Putin během návštěvy v Minsku. Narážel na to, že mandát ukrajinského prezidenta by za normálních okolností vypršel tento měsíc, ale kvůli stannému právu, které bylo vyhlášeno na začátku ruské invaze, se nové prezidentské volby v napadené zemi nekonají.

"Ukrajinci znají svou ústavu, znají zákony. Chápeme, že tyto výroky nelegitimního prezidenta Ruské federace ohledně legitimity prezidenta Ukrajiny jsou upřímně řečeno nudné a nezajímavé," reagoval Zelenskyj na dotaz novinářů, zda ho znepokojují ruské výroky ohledně jeho setrvání v úřadu a jak na ně reagují Ukrajinci. Tento rozhovor poskytl Zelenskyj v charkovské tiskárně, kterou předtím zdevastoval ruský vzdušný útok.

Podle nezávislého serveru Meduza ruské úřady a propagandisté v posledních měsících tvrdí, že po 20. květnu Zelenskyj ztratil legitimitu kvůli vypršení jeho prezidentského mandátu. Meduza také poznamenala, že zpochybňování Zelenského legitimity je pouze ruskou záležitostí. Západní partneři ani ukrajinská opozice tuto legitimitu nezpochybňují. 

Témata:  válka na Ukrajině Volodymyr Zelenskyj

Aktuálně se děje

23. června 2024 12:46

Prezident Pavel apeloval na připomínání si historie

Prezident republiky Petr Pavel dnes zdůraznil, že lidé v Česku by si měli připomínat svoji historii a znát například činy odbojářů během druhé světové války. Prezident se v Miřeticích na Chrudimsku zúčastnil pietního aktu k 82. výročí vypálení a vyvraždění osady Ležáky. Podle prezidenta bylo v posledních letech věnováno více pozornosti Památníku Lidice než Památníku Ležáky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy