Zelenskyj na twitteru uvedl, že cílem návštěvy saúdskoarabského království je zlepšení vztahů mezi Ukrajinou a arabským světem. "Političtí vězni na Krymu a dočasně okupovaných území, návrat našich lidí, mírový plán, energetická spolupráce," nastínil témata plánovaných jednání.

O Zelenského plánované účasti na summitu LAS informovala Al Arabiya s odkazem na své zdroje. Prezident přiletěl na palubě francouzského vládního letadla. Saúdská Arábie jej na jednání pozvala v rámci svých mírových snah o vyřešení války na Ukrajině.

"Ukrajinci si nikdy nevybrali válku. Naši vojáci nevstoupili na cizí území. Nic jsme neanektovali a neplundrovali jsme zdroje jiných národů. Nikdy se ale nezvdáme kolonizátorům. Proto bojujeme," zdůraznil Zelenskyj účastníkům summitu a vyzval je, aby pomohli s ochranou nevinných lidí, včetně ukrajinské muslimské komunity. "Bohužel, jsou ve světě takoví, i tady mezi vámi, kteří zavřeli oči," konstatoval.

Lídry arabských států zároveň požádal o podporu vlastní mírové iniciativy, která má vést ke konci války na Ukrajině. Všem přítomným delegátům dal text mírového plánu o deseti bodech a řekl jim, aby se s Ukrajinou spojovali napřímo, nikoliv přes prostředníky.

Zelenskyj se následně přesune do Hirošimy, kde od dnešního dne probíhá summit skupiny G7. Podle dostupných informací se má zúčastnit nedělního závěrečného dne, do Hirošimy se přesune během soboty.

reklama