Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zelenskyj přiletěl do Saúdské Arábie a vystoupil na summitu Ligy arabských států

Volodymyr Zelenskyj
Volodymyr Zelenskyj
Foto: Facebook / Володимир Зеленський

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pátek na sociální síti potvrdil, že dorazil na svou historicky první návštěvu Saúdské Arábie, kde se následně zúčastnil summitu Ligy arabských států (LAS). Arabské lídry vyzval k podpoře Ukrajiny a jejího mírového plánu.

Zelenskyj na twitteru uvedl, že cílem návštěvy saúdskoarabského království je zlepšení vztahů mezi Ukrajinou a arabským světem. "Političtí vězni na Krymu a dočasně okupovaných území, návrat našich lidí, mírový plán, energetická spolupráce," nastínil témata plánovaných jednání.

O Zelenského plánované účasti na summitu LAS informovala Al Arabiya s odkazem na své zdroje. Prezident přiletěl na palubě francouzského vládního letadla. Saúdská Arábie jej na jednání pozvala v rámci svých mírových snah o vyřešení války na Ukrajině.

"Ukrajinci si nikdy nevybrali válku. Naši vojáci nevstoupili na cizí území. Nic jsme neanektovali a neplundrovali jsme zdroje jiných národů. Nikdy se ale nezvdáme kolonizátorům. Proto bojujeme," zdůraznil Zelenskyj účastníkům summitu a vyzval je, aby pomohli s ochranou nevinných lidí, včetně ukrajinské muslimské komunity. "Bohužel, jsou ve světě takoví, i tady mezi vámi, kteří zavřeli oči," konstatoval.

Lídry arabských států zároveň požádal o podporu vlastní mírové iniciativy, která má vést ke konci války na Ukrajině. Všem přítomným delegátům dal text mírového plánu o deseti bodech a řekl jim, aby se s Ukrajinou spojovali napřímo, nikoliv přes prostředníky.

Zelenskyj se následně přesune do Hirošimy, kde od dnešního dne probíhá summit skupiny G7. Podle dostupných informací se má zúčastnit nedělního závěrečného dne, do Hirošimy se přesune během soboty.

Témata:  Volodymyr Zelenskyj Saúdská Arábie

Aktuálně se děje

17. června 2024 15:53

V Libavé explodovala munice, armáda potvrdila jedno úmrtí

Ve vojenském prostoru Libavá nedaleko Olomouce došlo dopoledne během plánovaného výcviku pyrotechniků k výbuchu zatím nespecifikované munice. Na místě zasahovaly vrtulníky Zdravotnické záchranné služby. Ministerstvo obrany později informovalo, že výbuch si vyžádal jednu oběť.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy