Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zelenskyj řekl, o čem mluvil s Orbánem během setkání v Kyjevě

Volodymyr Zelenskyj, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)
Volodymyr Zelenskyj, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)
Foto: FDFA Communication

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v úterý vyzval maďarského premiéra Viktora Orbána, aby podpořil ukrajinské mírové iniciativy po ruské invazi. Uvedl to server Ukrajinska pravda.

Ve svém večerním proslovu Zelenskyj uvedl, že během jednání s Orbánem diskutoval o krocích Kyjeva na dosažení míru ve spolupráci s mezinárodními partnery. "Pozval jsem Maďarsko a premiéra Orbána, aby se připojili k těmto snahám," řekl Zelenskyj.

Prezident Zelenskyj také zmínil, že s Orbánem hovořil o mírovém summitu ve Švýcarsku a o přípravách na další podobné setkání. "Mluvil jsem o tom, čeho jsme už dosáhli s našimi partnery," řekl Zelenskyj.

Orbán v úterý poprvé od začátku války navštívil Ukrajinu a na tiskové konferenci se Zelenským vyzval Kyjev k dosažení "rychlého příměří". Ukrajina však takové výzvy odmítá, protože se obává, že by to Rusku umožnilo získat čas na přeskupení a následné útoky.

Zelenskyj zdůraznil, že jde o první Orbánovu návštěvu Kyjeva po mnoha letech. Podle Zelenského je tato návštěva důležitá, protože přichází krátce po začátku maďarského předsednictví v Radě Evropské unie. "Je to jasný signál, jak je pro nás všechny v Evropě důležité zůstat jednotní a přijímat společné kroky," uvedl Zelenskyj.

Na rozdíl od mnoha jiných evropských lídrů Orbán Ukrajinu po začátku ruské invaze nenavštívil a je považován za nejvíce proruského z lídrů EU, připomíná AFP.

Orbán v úterý dopoledne přijel do Kyjeva na předem neohlášenou návštěvu, která se koná den poté, co Maďarsko převzalo rotující předsednictví v Radě Evropské unie. Jedná se o první cestu maďarského premiéra na Ukrajinu od začátku invaze ruských sil v únoru 2022.

Na společné tiskové konferenci Orbán vyjádřil zájem o zlepšení vztahů s Ukrajinou a uzavření širší bilaterální dohody o spolupráci. Maďarsko je podle něj také připraveno zúčastnit se modernizace ukrajinského hospodářství.

Podle Zelenského by jeho jednání s Orbánem mohlo posloužit jako základ zmíněné dvoustranné dohody.

Ukrajinský prezident ocenil, že se návštěva koná hned po začátku maďarského předsednictví v EU. Považuje to za jasný důkaz "společných evropských priorit a toho, jak důležité je nastolení spravedlivého míru na Ukrajině".

"Požádal jsem prezidenta, aby zvážil, zda... by rychlé příměří mohlo urychlit mírová jednání," řekl Orbán s tím, že příměří, které si představuje, by bylo časově omezeno.

Budapešť na rozdíl od většiny evropských zemí opakovaně zpochybnila potřebu vojenské podpory pro Ukrajinu a místo toho vyzývá k uzavření příměří, konstatoval deník The Guardian s tím, že Orbán zablokoval nebo oslabil úsilí EU o poskytnutí pomoci Ukrajině a o uvalení dalších sankcí na Moskvu. Šéf maďarské diplomacie Péter Szijjártó v květnu označil plány na podporu Kyjeva za "bláznivou misi" , připomněl deník.

Témata:  Volodymyr Zelenskyj Viktor Orbán

Aktuálně se děje

13. července 2024 17:32

13. července 2024 14:25

Rusko zavede progresivní daň. Putin potřebuje další peníze i pro armádu

Rusko od ledna 2025 ve snaze zvýšit příjmy státního rozpočtu, který vyčerpává především probíhající válka na Ukrajině, zavádí progresivní daň z příjmu fyzických osob. Příslušný zákon v pátek podepsal prezident Vladimir Putin, informovala agentura TASS. V přepočtu má do ruské státní kasy připlout téměř dalších 30 miliard dolarů, napsal web France24

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy