Ukrajinská strana hlásila poničení významné ocelárny a místní varují před naprostou zkázou města.

Obléhání Mariupolu podle Zelenského vejde do dějin jako ruský válečný zločin. "To, co udělali okupanti mírumilovnému městu, je teror, který se bude připomínat po staletí," řekl.

Podle místních úřadů je ve městě na březích Azovského moře již více než dva týdny uvězněno přibližně 400.000 lidí, kteří se zde ukrývají před těžkým bombardováním. Místní činitelé hlásí asi 2500 mrtvých, skutečný počet ale může být ještě vyšší, neboť počítání obětí, jejichž těla často leží v ulicích, znemožňuje neustálé ostřelování.

Záchranáři stále pátrají po možných přeživších v mariupolském divadle, které bylo ve středu takřka srovnáno se zemí pravděpodobně ruským náletem. Moskva popírá, že by divadlo zasáhla nebo že by se zaměřovala na civilisty, přestože je zdokumentováno mnoho útoků na nevojenské objekty, obzvláště v Mariupolu.

Podle poradce ukrajinského ministra vnitra Vadyma Denysenka se bojovalo i o velkou místní ocelárnu Azovstal. Poslankyně Lesja Vasylenková na twitteru sdílela video, které údajně ukazuje výbuchy v areálu ocelárny. "Jedna z největších metalurgických továren v Evropě zničena," napsala ke klipu, v němž jsou vidět tři exploze a oblaka kouře nad průmyslovým komplexem.

Podle starosty Mariupolu ve městě probíhají pouliční boje, které mimo jiné komplikují pátrání po přeživších ve vybombardovaném divadle. Místní policista ve videu ověřeném agenturou AP prohlásil, že město bude "smazáno z povrchu zemského", a prosil prezidenty Spojených států a Francie, aby Ukrajině poslali protiletecké systémy. Podobná slova o devastaci města zaznívají v posledních dnech i od lidí, kterým se z něj podařilo uprchnout.

Ukrajinská ombudsmanka sdělila, že v Mariupolu je poškozeno asi 70 procent domů. Ruští vojáci se v posledních dnech tlačí hlouběji do centra obleženého města, z nějž byly podle Kyjeva násilím odvlečeny do Ruska tisíce občanů Ukrajiny. Podle ruských tiskových agentur šlo o uprchlíky, velká světová média nebyla schopna situaci objasnit.

Zelenskyj ve svém posledním projevu nemluvil jen o Mariupolu a řekl, že dlouhé kolony ruských vojsk, které se v uplynulých dnech valily na hlavní město Kyjev, byly zastaveny na předměstích. Frontové linie jsou podle něj doslova "posety mrtvolami ruských vojáků", které nikdo neodnáší. "Chci se zeptat občanů Ruska: co s vámi za ta léta udělali, že jste si přestali všímat svých ztrát?" citoval prezidenta deník Ukrajinska pravda.

Kyjev tvrdí, že od počátku ruské invaze na Ukrajinu zahynulo na 14.400 ruských vojáků. Čísla jsou patrně nadsazená a jak poznamenala americká televize CNN, není je možné nezávisle ověřit. Spojené státy podle stanice vyčíslily dosavadní bilanci ruských ztrát na 3000 až 10.000 armádních příslušníků.

Rusové vyzvali Ukrajince v Mariupolu, aby se vzdali

Rusko dnes vyzvalo ukrajinské síly bojující v Mariupolu, aby se vzdaly. Těm, kdo složí zbraně, bude zajištěn bezpečný odchod do oblastí ovládaných Kyjevem, uvedl ruský generál Michail Mizincev. Své rozhodnutí, zda se vzdají, mají "nacionalisté", jak je Moskva nazývá, oznámit do pondělních ranních hodin. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na ruská státní média.

"Složte zbraně," vzkázal bojovníkům generál Mizincev. "V Mariupolu se odehrává obrovská humanitární katastrofa. Těm, kdo složí zbraně, bude zajištěn bezpečný odchod z Mariupolu," dodal. Podle Mizinceva budou humanitární koridory z města otevřeny od 10:00 moskevského času (8:00 SEČ).

Rusy obléhané město Mariupol zažívá v posledních hodinách nejintenzivnější bombardování od začátku invaze. Ve městě uvázla většina z asi 400.000 obyvatel, nefungují tam dodávky elektřiny ani tepla, je problém s nedostatkem vody, potravin a léků.

Podle svědeckých výpovědí město prakticky "zmizelo z povrchu zemského", zničeno bylo 70 procent domů. Pád Mariupolu by znamenal propojení Krymu, který Rusko anektovalo v roce 2014, s územími na východě Ukrajiny pod kontrolou proruských separatistů. Boje ve městě pokračovaly i během dnešního dne, uvedl gubernátor Doněcké oblasti Pavlo Kyrylenko bez dalších podrobností. 

Ruská armáda v sobotu bombardovala uměleckou školu v obléhaném ukrajinském městě Mariupol, v níž se ukrývalo asi 400 lidí. Podle agentur Reuters a AP to dnes oznámila rada města.

Počet mrtvých a zraněných při útoku není zatím známý, městská rada ale uvedla, že budova školy byla zničena a pod troskami jsou oběti. Mezi lidmi, kteří se v budově ukrývali, byli podle rady i starci, ženy a děti. Agentura Reuters poznamenala, že informaci nemohla ověřit z nezávislých zdrojů.

Ukrajinci se již několikrát pokusili z města evakuovat civilisty, tamní humanitární koridor ale funguje velmi omezeně kvůli ruským útokům. Úřady v Mariupolu rovněž obvinily ruskou armádu, že několik tisíc obyvatel města proti jejich vůli převezla během uplynulých dní do Ruska.

Jak dnes ruské ministerstvo obrany oznámilo, do Ruska bylo prý od zahájení "speciální vojenské operace", jak Moskva invazi na Ukrajině nazývá, evakuováno přes 330.000 lidí. Z Mariupolu bylo pak podle agentury TASS evakuováno za poslední tři dny 59.000 lidí.