Dekret uvádí, že cílem pracovní skupiny má být "zajištění řádného mezinárodního vyšetřování a postavení před soud pachatelů za spáchání zločinu agrese proti Ukrajině" a "vypracování a příprava návrhů na vytvoření zvláštního mezinárodního tribunálu". Předsedou skupiny byl jmenován šéf prezidentské kanceláře Andrij Jermak, mezi jejími 16 členy figurují vrcholní představitelé ukrajinské justice či ministr zahraničí Dmytro Kuleba.

Zelenskyj ve svém středečním videoprojevu před Valným shromážděním OSN vyzval mezinárodní společenství, aby potrestalo Rusko za jeho invazi na Ukrajinu. Kromě zřízení zvláštního tribunálu požadoval také vytvoření reparačního fondu a zbavení Ruska práva veta v RB OSN.

K vytvoření tribunálu pro stíhání možných ruských válečných zločinů na Ukrajině dnes ve svém projevu v RB OSN vyzval také šéf české diplomacie Jan Lipavský, který zároveň označil ruskou agresi na Ukrajině za "koloniální, nevyprovokovanou a nezákonnou". Ve středu se pro totéž vyslovil litevský prezident Gitanas Nauseda. Myšlenku vzniku tribunálu podle serveru RBK-Ukrajina podporuje také Británie.