Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zelenskyj telefonoval s budoucím generálním tajemníkem Ruttem o NATO

Mark Rutte, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)
Mark Rutte, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)
Foto: FDFA Communication

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj telefonoval s odcházejícím nizozemským premiérem a budoucím generálním tajemníkem NATO Markem Ruttem. V telefonátu diskutovali o budoucí spolupráci Ukrajiny se Severoatlantickou aliancí. Uvedl to server Ukrajinska pravda.

Zelenskyj v úterý v příspěvku na síti X napsal, že Ruttemu poděkoval za vše, co on, nizozemská vláda a občané udělali pro Ukrajinu. Upřesnil, že vyslovil vděk za veškerou včasnou a rozsáhlou obrannou, humanitární a politickou podporu a Ruttemu pogratuloval ke jmenování do nové funkce šéfa Aliance.

"Nadále zůstaneme v kontaktu, když se ujme své nové funkce generálního tajemníka NATO," napsal Zelenskyj.

Rutte v neděli ve svém rozlučkovém projevu před nizozemskými poslanci vyzval k pokračování v podpoře Ukrajiny při obraně proti ruské agresi. Probíhající válka v Evropě by podle něj měla motivovat občany Nizozemska, aby iv budoucnu podporovali Ukrajinu - "pro mír tam a bezpečnost zde," řekl Rutte.

Sedmapadesátiletý politik, který vedl nizozemskou vládu téměř 14 let, byl před několika dny oficiálně vybrán za nového generálního tajemníka NATO. Jeho jmenování se stalo formalitou poté, co jeho jediný soupeř, rumunský prezident Klaus Iohannis, z boje o post odstoupil, protože nezískal dostatečnou podporu.

Rutte tak začátkem října vystřídá v čele této obranné aliance bývalého norského premiéra Jense Stoltenberga.

Témata:  Volodymyr Zelenskyj Mark Rutte

Aktuálně se děje

13. července 2024 17:32

13. července 2024 13:13

Deštivé počasí má pokračovat. V části ČR bude vydatně pršet

Nová varování před extrémními projevy počasí v Česku vydal v sobotu hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). V části území varuje před vydatnými dešťovými srážkami, které mohou zvednout hladiny vodních toků. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy