Mark Rutte

Mark Rutte

Rutte získává důležitou podporu na své cestě do křesla šéfa NATO

Svět

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

Mark Rutte

Svět hledá nového šéfa NATO. Jedno jméno zaznívá stále častěji

Svět

Americký prezident Joe Biden podporuje kandidaturu nizozemského premiéra Marka Rutteho na post generálního tajemníka NATO. Pro agenturu Reuters to ve čtvrtek uvedl nejmenovaný zdroj z prostředí americké administrativy. Jeho kandidaturu podporují i další státníci včetně Británie.

Olaf Scholz

Světoví lídři jednoznačně odsuzují ruské vyhlášení anexe části Ukrajiny

Svět

Evropská rada ve společném prohlášení rozhodně odsoudila "nelegální anexi ukrajinského území Ruskem". Tento krok podle unijních představitelů porušuje právo Ukrajiny na nezávislost a suverenitu a Rusko jím ohrožuje globální bezpečnost. Nizozemsko tuto anexi nikdy neuzná, uvedl premiér Mark Rutte. Británie si na protest proti anexi předvolala ruského velvyslance v Londýně, uvedla agentura Reuters. Německý kancléř Olaf Scholz a francouzský prezident Emmanuel Macron budou o nejnovějším dění na Ukrajině osobně jednat v pondělí, oznámil Elysejský palác. Anexi odsoudili také vysocí představitelé Spojených států, Itálie, Švédska nebo Ukrajiny.

Mark Rutte

Putinova mobilizace je přiznáním neúspěchu, zní z Británie či Nizozemska

Svět

Vyhlášením částečné mobilizace ruský prezident Vladimir Putin přiznává, že invaze na Ukrajinu selhává. Řekl to dnes britský ministr obrany Ben Wallace. Podle nizozemského premiéra Marka Rutteho je mobilizace znamením Putinovy paniky. Také německý kancléř Olaf Scholz považuje vyhlášení mobilizace v Rusku za přiznání neúspěchu ruské války.

Mark Rutte

Svět

Nizozemský premiér Rutte poprvé od začátku války navštívil Ukrajinu

Nizozemský premiér Mark Rutte poprvé od začátku ruské invaze navštívil Ukrajinu. Cestu do Kyjeva držela jeho kancelář v tajnosti až do dnešního poledne. Program své návštěvy zahájil na kyjevských předměstích Buča a Irpiň, kde vyšetřovatelé sbírají důkazy o možných ruských válečných zločinech. O návštěvě informoval server DutchNews.

Mark Rutte

Nizozemsko se omluvilo vojákům, kteří nedokázali zabránit genocidě ve Srebrenici

Svět

Téměř 27 let po genocidě ve Srebrenici se nizozemská vláda omluvila za zacházení s vlastními vojáky, kteří za války v Bosně měli v rámci mírové mise OSN chránit tuto bosenskou enklávu. Nizozemská jednotka byla vyslána do válečné zóny s "nesplnitelným úkolem" a byla příliš slabě vyzbrojena na to, aby dokázala vraždění zabránit. Podle agentury DPA to dnes řekl premiér Mark Rutte.

Mark Rutte

Nizozemsko plní své povinnosti vůči Ukrajině, prohlásil premiér Rutte

Svět

Nizozemský premiér Mark Rutte dnes navštívil Vilnius a Varšavu, aby tyto východoevropské metropole ujistil, že jeho země plní své povinnosti tváří v tvář ruské agresi na Ukrajině. Rutte na návštěvě Litvy poznamenal, že neexistuje způsob, jak urychlit přijetí Ukrajiny do Evropské unie, informovala agentura AFP.

Mark Rutte

Vlády evropských zemí si kvůli Ukrajině předvolaly ruské velvyslance

Svět

Vlády řady evropských zemí si kvůli postupu Moskvy vůči Ukrajině předvolaly ruské velvyslance, aby jim předaly formální protest. Předvolání dnes dostali například velvyslanci v Británii, Rakousku či Nizozemsku. Ukrajina povolala kvůli konzultacím do Kyjeva svého moskevského chargé d'affaires.

Nizozemí

V Nizozemsku opět prodlouží opatření proti koronaviru

Svět

Nizozemsko prodlouží přísná opatření přijatá kvůli pandemii nejméně do konce dubna. Oznámil to dnes premiér Mark Rutte, podle něhož je situace stále nepříznivá a vysoké počty pacientů v nemocnicích uvolnění restrikcí neumožňují. V zemi platí mimo jiné zákaz nočního vycházení, na veřejnosti se smí scházet nanejvýš dva lidé.

Očkování, ilustrační foto

Nizozemsko pod tlakem veřejnosti začne s očkováním ve středu

Svět

Nizozemsko začne ve středu jako poslední země Evropské unie očkovat proti covidu-19. Původně chtěla vláda premiéra Marka Rutteho ve větší míře očkovat až od 18. ledna, po kritice termín přesunula na 8. ledna a dnes oznámila, že se začne už 6. ledna. Jako první přijdou na řadu zdravotníci a pečovatelé.

Evropská Unie

EU má historickou dohodu. Summit kladně hodnotí Babiš, Merkelová i Rutte

Svět

Česko bude v příštích sedmi letech z rozpočtu Evropské unie navýšeného o fond pokrizové obnovy ekonomik čerpat 35,7 miliardy eur (přibližně 950 miliard korun). Dalších 15,4 miliard eur (410 miliard korun) si bude moci za výhodných podmínek v rámci fondu vypůjčit. Novinářům to dnes na závěr pět dní trvajícího summitu EU řekl český premiér Andrej Babiš, podle něhož se proti dosavadnímu rozpočtu zvýší pružnost převodů peněz mezi fondy, což je pro ČR klíčové.

Mark Rutte

Svět

Summit EU málem zkrachoval. Rutte a Orbán v ostrém sporu, Merkelová doufá v průlom

Třetí jednací den na summitu Evropské unie v Bruselu skončil dnes brzy ráno bez dohody, nicméně i přesto bylo dosaženo určitého úspěchu. Myslí si to alespoň nizozemský premiér Mark Rutte a jeho rakouský kolega Sebastian Kurz. Lídři unijních zemí se zatím nedokázali shodnout na celkovém objemu fondu na pomoc ekonomikám zasaženým pandemií ani na poměru grantů a úvěrů.

Amsterdam, Nizozemí

Rasistická tradice? V Nizozemí se opět bouřlivě debatuje o Černém Petrovi

Svět

Nizozemský premiér Mark Rutte připustil, že jeho názor na Černého Petra, který je v zemi tradičním pomocníkem Mikuláše, prošel změnami. Ještě před několika lety tvrdil, že s folklorní tradicí nelze nic dělat. Nyní očekává, že postava, kritizovaná kvůli údajnému posilování rasových stereotypů, bude za několik let minulostí.

Evropská Unie, Brandenburská brána, Německo

Do čela EU se mohou dostat Barnier, Rutte i Weber

Svět

Brusel - Podle průzkumu mezi tisícovkou bruselských úředníků, lobbistů a odborníků na EU z řad vědců či novinářů by v příštím roce mohli vrcholné pozice v čele EU obsadit Francouz Michel Barnier, Nizozemec Mark Rutte a Němec Manfred Weber.

Recep Tayyip Erdoğan

Erdogan se pustil do EU: Zákaz muslimských šátků? Styďte se

Svět

Haag/Ankara - K výsledkům parlamentních voleb v Nizozemí se dnes vyjádřil i turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Holandský premiér Mark Rutte podle něj sice vyhrál volby, ztratil ale přátelství Ankary. Zkritizoval také Soudní dvůr EU v kauze muslimských šátků na pracovišti.

Aktuálně se děje

22. května 2024 21:44

Rusko z vládního webu smazalo změnu hranic v Baltském moři

Návrh ruského ministerstva obrany na revizi námořních hranic Ruska na východě Baltského moře byl ve středu odstraněn z vládního portálu, kde byl zveřejněn. Tento návrh vyvolal zmatek a obavy mezi členskými zeměmi NATO, jako jsou Finsko, Švédsko, Litva a Estonsko, uvedla agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy