Nový generální tajemník NATO Mark Rutte vyzval Evropský parlament k zásadnímu přehodnocení rozpočtových priorit s cílem posílit obranné rozpočty. Upozornil, že bez zvýšení výdajů na obranu může být evropská bezpečnost vážně ohrožena.
Rutte poukázal na to, že evropské země v průměru vynakládají až čtvrtinu svých národních příjmů na důchody, zdravotnictví a sociální zabezpečení. Podle něj by stačila malá část těchto prostředků k významnému posílení obrany.
NATO dlouhodobě apeluje na své členy, aby na obranu vydávali minimálně 2 % HDP. Tento cíl nyní splňuje 24 z 32 členských států. Americký prezident Donald Trump však nedávno vyzval spojence k navýšení výdajů na obranu až na 5 % HDP, což by bylo více než současné americké výdaje na úrovni 3,38 %.
Pro mnoho evropských zemí je dosažení 2 % HDP již značnou výzvou, a dosažení 5 % se zdá téměř nemožné. Rutte varoval, že konečný cíl NATO by se mohl pohybovat mezi 3,6 a 3,7 % HDP, pokud státy nezačnou lépe koordinovat nákupy zbraní, inovace a společnou obrannou výrobu.
Rutte zdůraznil nutnost užší spolupráce mezi NATO a EU. "Evropa a NATO musí být jednotní proti destabilizačním snahám Kremlu, hrozbám z Íránu a Číny, kyberútokům i šíření jaderných zbraní," uvedl. Dodal, že bezpečnostní situace v Evropě je alarmující.
Rusko-ukrajinská válka změnila přístup EU k obraně. EU jmenovala svého prvního komisaře pro obranu a Evropský parlament vytvořil plnohodnotný obranný výbor. To však vyvolává obavy z překryvu kompetencí mezi NATO a EU, což Rutteho předchůdce Jens Stoltenberg označil za riziko.
Rutte jako bývalý nizozemský premiér má hluboké porozumění fungování EU. Podle něj je klíčové, aby obě organizace spolupracovaly na podpoře Ukrajiny. "Mír na Ukrajině musí vycházet z podmínek, které budou v zájmu Kyjeva," zdůraznil.
Rutte podpořil Evropský obranný průmyslový program, který má za cíl posílit místní výrobu zbraní. Kritizoval současnou fragmentaci evropského zbrojního sektoru jako příliš pomalou a neefektivní. Zároveň varoval před vyloučením nečlenských zemí EU z těchto iniciativ.
"Inkluze nečlenských spojenců v evropských obranných programech je klíčová pro bezpečnost Evropy," uvedl Rutte. Podle něj transatlantická spolupráce v obranném průmyslu posiluje všechny zúčastněné strany.
Na závěr svého projevu v Evropském parlamentu Rutte varoval, že pokud Evropa nezvýší své obranné výdaje, čelí riziku, že se ocitne v bezbranné situaci. "Pokud nezvýšíme výdaje, začněte se učit rusky nebo zvažte emigraci na Nový Zéland," řekl s odkazem na bezpečnostní hrozby.
Posílení obrany, investice do zbrojního průmyslu a lepší spolupráce mezi NATO a EU podle něj nesnesou odkladu, protože bezpečnost Evropy je nyní vystavena největšímu riziku za poslední desetiletí.
Témata: NATO, Mark Rutte
Související
15. ledna 2025 11:01
14. ledna 2025 12:26
14. ledna 2025 10:16
10. ledna 2025 13:15
21. prosince 2024 17:43
20. prosince 2024 20:24