Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ukrajina a Rusko reagují na Rutteho nástup do vedení NATO

Mark Rutte
Mark Rutte
Foto: Facebook Mark Rutte

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj přivítal ve středu rozhodnutí schválit Rutteho za budoucího generálního tajemníka Severoatlantické aliance. Kreml v reakci uvedl, že jmenování Rutteho do funkce nic nezmění a Rusko stále vnímá NATO jako nepřítele.  

"Znám Marka Rutteho jako zásadového a silného lídra, který ukázal svou rozhodnost a vizi v posledních letech při mnoha příležitostech," uvedl Zelenskyj na sociální síti X.

Zároveň vyjádřil naději, že když se Rutte v říjnu ujme své nové funkce, bude pokračovat v dobrém tempu spolupráce NATO a Ukrajiny. Poděkoval také dosluhujícímu šéfovi NATO Jensu Stoltenbergovi za jeho přínos NATO a neochvějnou podporu Ukrajiny.

"V současnosti je tato aliance pro nás nepřítelem," reagoval podle TASS mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov na schválení Rutteho na post šéfa NATO.

Rutteho jmenování se stalo formální záležitostí poté, co jeho jediný konkurent, rumunský prezident Klaus Iohannis, odstoupil z kandidatury, protože nezískal dostatečnou podporu.

"Severoatlantická rada rozhodla jmenovat nizozemského premiéra Marka Rutteho generálním tajemníkem NATO, který nahradí Jense Stoltenberga," uvedla Aliance ve svém prohlášení. "Rutte se ujme funkce 1. října 2024, kdy Stoltenberg po deseti letech ve funkci skončí," dodala.

Stoltenberg v reakci na Rutteho jmenování uvedl: "Přeji mu mnoho úspěchů v dalším posilování NATO při řešení současných i budoucích výzev. Vím, že NATO zanechávám v dobrých rukou."

Americký prezident Joe Biden oficiálně přivítá nového generálního tajemníka NATO na summitu Aliance ve Washingtonu, který se bude konat od 9. do 11. července.

Rutte, který po téměř 14 letech na postu předsedy vlády oznámil odchod z nizozemské politiky, převezme vedení NATO v klíčovém období. Jako šéf Aliance bude muset řešit důsledky ruské války na Ukrajině a případně i návrat Donalda Trumpa do funkce prezidenta USA, uvedla agentura AFP.

Mark Rutte je nizozemský politik, který byl premiérem Nizozemska od října 2010 až do svého oznámení o odchodu z politiky v roce 2024. Narodil se 14. února 1967 v Haagu. Před svou politickou kariérou působil v podnikatelském sektoru, konkrétně v oblasti lidských zdrojů a vzdělávání.

Témata:  Mark Rutte NATO

Aktuálně se děje

18. července 2024 13:01

Žijeme v době hluboké úzkosti. Mladí nemají na bydlení, varuje von der Leyenová

Ve svém hodinovém projevu před europoslanci zdůraznila dosavadní předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, že současná doba je poznamenána hlubokou úzkostí. Upozornil na to server Politico

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy