reklama

Ruský prezident Vladimir Putin dnes v Kremlu podepsal smlouvy o připojení čtyř ukrajinských regionů k Ruské federaci. Spolu s ním tak při ceremoniálu učinili zástupci těchto Ruskem okupovaných a ovládaných oblastí. Mezinárodně neuznané Doněcká lidová republika a Luhanská lidová republika a rovněž Chersonská a Záporožská oblast dohromady představují zhruba 15 procent rozlohy celé Ukrajiny.

"Důrazně odmítáme a jednoznačně odsuzujeme nezákonnou anexi. (...) Rusko záměrně podkopává mezinárodní řád založený na pravidlech a hrubě porušuje základní práva Ukrajiny na nezávislost, svrchovanost a územní celistvost, což jsou základní zásady zakotvené v Chartě OSN a v mezinárodním právu, a ohrožuje tím globální bezpečnost," uvedla v prohlášení Evropská rada. Takzvaná referenda byla jen zinscenovanou záminkou pro další agresivitu Ruska a jejich výsledek nemá žádnou právní závaznost, zdůrazňuje rada.

"Nelegální anexe vyhlášená Putinem nic nezmění. Všechna území nelegálně okupovaná ruskými útočníky jsou a vždy budou ukrajinskou zemí," napsala na twitteru předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.

Americký prezident Joe Biden dnes odsoudil "podvodný pokus o anexi suverénního ukrajinského území" a slíbil, že Washington sjednotí mezinárodní komunitu a požene Rusko k odpovědnosti. Ve stejném projevu šéf Bílého domu ohlásil rozšíření protiruských sankcí o dalších téměř 1000 osob a firem spojených s kremelským režimem.

"Putin se snaží získat území, které nemá pod kontrolou ani fyzicky. Pro Ukrajinu se nic nemění: pokračujeme v osvobozování naší země a našeho lidu, obnovujeme naši územní celistvost," napsal na twitteru ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba.

Nizozemsko dnes vyhlášenou anexi neuzná, stejně jako neuznává anexi Krymu, řekl premiér Rutte novinářům v Haagu.

Británie si na protest proti anexi předvolala ruského velvyslance v Londýně a na twitteru zveřejnila názvy anektovaných území v modrožlutých barvách s titulkem, že patří Ukrajině. Bývalý britský premiér Boris Johnson na twitteru napsal, že "svět nikdy nesmí přijmout napodobeniny referenda ani (Putinův) krutý a nelegální pokus o kolonizaci Ukrajiny".

Poslední kroky Ruska dnes odsoudilo také řecké ministerstvo zahraničí nebo vítězka italských voleb a pravděpodobná budoucí premiérka Giorgia Meloniová. "Putinovo referendum je fraška bez jakékoli právní a politické hodnoty," uvedla Meloniová v prohlášení. "Putin opět demonstruje svou neoimperialistickou vizi sovětského typu, která ohrožuje bezpečnost celého evropského kontinentu," napsala krajně pravicová politička, které komentáře na sociálních sítích vyčítají její dřívější pozitivní hodnocení šéfa Kremlu.

Ruskem organizované hlasování o připojení "není nic jiného než absolutní fraška," uvedla švédská premiérka Magdalena Anderssonová a důrazně odsoudila anexi, píše Reuters.

"Tento krok Ruské federace, včetně mobilizace a nezodpovědných jaderných hrozeb, povede pouze k ještě větší eskalaci konfliktu," uvádí se v prohlášení představitelů Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). Anexi ukrajinských území Moskvou mají za nezákonnou a nepřijatelnou a vyzvali Rusko, aby se stáhlo.

Ministři zahraničí zemí skupiny G7 odsoudili Ruskem vyhlášenou anexi jako "nové dno" války a slíbili, že proti Moskvě podniknou další kroky. Představitelé Kanady, Francie, Německa, Itálie, Japonska, Británie, USA a EU slíbili další sankce proti všem, kdo politicky nebo ekonomicky podporují toto porušování mezinárodního práva, ať už jsou v Rusku či jinde, cituje prohlášení Reuters.