"Putin a jeho ministr obrany poslali desetitisíce vlastních občanů na smrt, špatně vyzbrojené a špatně vedené," uvedl Wallace. Podle něj Putin porušením slibů, že nebude mobilizovat a že nebude anektovat další části Ukrajiny přiznal, že "jeho invaze selhává".

"Žádné množství hrozeb a propagandy nemůže zakrýt skutečnost, že Ukrajina v této válce vítězí, mezinárodní společenství je sjednocené a Rusko se stává globálním vyvrhelem," dodal Wallace.

Nizozemský premiér Mark Rutte prohlásil, že příkaz k mobilizaci je znamením paniky v Kremlu a neměl by být brán jako přímá pohrůžka plnohodnotnou válkou proti Západu. Mobilizace a vyhlašování referend, to vše jsou známky paniky, řekl Rutte podle agentury Reuters.

"Jeho (Putinovy) řeči o jaderných zbraní jsou něčím, co jsme mnohokrát slyšeli už dříve a nechává nás to chladnými," řekl šéf nizozemské vlády veřejnoprávní stanici NOS. "Všechno je to součástí rétoriky, kterou známe. Radil bych zůstat v klidu," dodal.

Německý kancléř Scholz vidí v oznámení částečné mobilizace neúspěchy v ruské útočné válce, řekl podle tiskových agentur mluvčí spolkové vlády Wolfgang Büchner. "To všechno se dá vysvětlit jen na pozadí skutečnosti, že ruské napadení Ukrajiny neproběhlo úspěšně," citoval Scholze podle agentury DPA jeho mluvčí. Putin musel přeskupit své jednotky, stáhnout se od Kyjeva a ani na východě Ukrajiny nedosáhl kýženého úspěchu, řekl mluvčí. "To je viditelný signál o tom, že Ukrajina je při obraně vlastní celistvosti a suverenity velmi efektivní, v neposlední řadě i díky masivní a velké podpoře z mnoha zemí světa, zvlášť i z Německa," dodal mluvčí.

Německý vicekancléř a minstr hospodářství Habeck prohlásil, že mobilizace je dalším špatným krokem ze strany Ruska a německá vláda se poradí, jak na něj reagovat. Rusko podle Habecka mobilizací "praktikuje politiku eskalace této útočné války v rozporu s mezinárodním právem". Podle německého ministra financí Christiana Lindnera mobilizace ukazuje, že válka bude trvat ještě dlouho, což vyžaduje přijetí ekonomických a politických kroků. Podle něj je mobilizace "známkou slabosti".

Macron: Mobilizace je chyba, povede k větší izolaci Ruska

Rozhodnutí ruského prezidenta Vladimira Putina vyhlásit částečnou mobilizaci, která má doplnit ruské ztráty na Ukrajině, je chyba, která povede k další izolaci Ruska. Podle agentury Reuters to dnes prohlásil francouzský prezident Emmanuel Macron.

"Jeho rozhodnutí je špatnou zprávou pro ruský lid, mladé lidi a zvýší izolaci jeho země," řekl Macron v New Yorku, kde se účastní různých setkání v souvislosti s Valným shromážděním OSN, které se zde koná.

Putin dnes ve svém ranním projevu vyhlásil částečnou mobilizaci, která by se mohla týkat až 300.000 rezervistů, a podpořil plán připojit část Ukrajiny k Rusku. Západu také naznačil, že je připraven na obranu Ruska použít jaderné zbraně.

Macron ve svém prvním komentáři po Putinově oznámení uvedl, že jaderné mocnosti se nyní musí chovat zodpovědně, zároveň ale vyzval mezinárodní společenství, aby na Putina vyvinulo maximální tlak. Prohlásil to po jednání s šéfem Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE).

Rusko chce přepisovat hranice a zničit Ukrajinu, míní polský premiér Morawiecki

Rusko bude pokračovat v destrukci, pokusí se zničit Ukrajinu, anektovat část jejího území a měnit mapy, myslí si polský premiér Mateusz Morawiecki. Uvedl to dnes v reakci na rozhodnutí prezidenta Vladimira Putina vyhlásit v Rusku částečnou mobilizaci. Polsko je připraveno udělat vše, co je v jeho silách, aby Severoatlantická aliance nadále co nejvíce podporovala Ukrajinu bránící se ruské invazi, uvedl podle agentury Reuters Morawiecki a vyzval spojence k dalším dodávkám zbraní Kyjevu.

Morawiecki prohlásil, že Polsko chce žít s Ruskem v míru, ale když tato země "ukáže svou hrubou sílu, my musíme ukázat svou obrannou sílu". Zdůraznil váhu členství v NATO a dodal, že s ruskými plány se nehodlá smířit.

"Někteří představitelé v posledních letech upadli do kómatu a domnívají se, že armáda je zbytečná a že obranná a odstrašující síla je přežitkem. My ale víme, že právě ty jsou základem míru pro polské rodiny a bezpečnosti v Evropě," cituje z Morawieckého projevu na vojenském cvičení kancelář premiéra.

Ruský prezident Putin dnes ráno vyhlásil částečnou mobilizaci, začala okamžitě po jeho televizním projevu. Moskva chce povolat 300.000 rezervistů. Jako důkaz ruského neúspěchu při invazi na Ukrajinu to hodnotí mnozí světoví státníci.

Ruský krok "není nic nového, jen se potvrdilo to, co se v Rusku děje několik měsíců. Postupná a skrytá mobilizace nyní dostává formální podobu," uvedl podle agentury PAP vedoucí polské prezidentské kanceláře Pawel Szrot. Rusko má velké problémy se zásobováním a výcvikem nových vojáků, mobilizace bezprostředně neovlivní právě probíhající úspěšnou ukrajinskou protiofenzivu, dodal Szrot.